Coraz większą popularnością cieszą się systemy alarmowe, które w inteligentny sposób chronią mieszkania, domy i firmy. Zakres ochrony jest szeroki: czujki i centrale alarmowe reagują na pożar, zadymienie, tlenek węgla, wyciek wody lub gazu oraz wejście osoby nieuprawnionej do obiektu, czyli włamanie. Mogą reagować na otwarcie drzwi lub okien oraz ruch w pomieszczeniu, w którym nic się ruszać nie powinno.

Albo fachowcy, albo zrób to sam

Jeżeli zdecydujemy się na zakup systemu alarmowego, pierwszym wyborem, jakiego musimy dokonać, jest ten, czy powierzymy wybór systemu alarmowego i jego poszczególnych elementów oraz montaż całości wyspecjalizowanej firmie, czy też kupimy system do samodzielnego montażu. Pierwsza opcja będzie na pewno droższa: zapłacimy nie tylko za robociznę, ale i za doświadczenie ekipy instalacyjnej. Może to być cenne doświadczenie, ponieważ każdy system stworzony przez człowieka inny człowiek może obejść – o ile wie jak. Doświadczony instalator wie na przykład, gdzie i jak zainstalować czujki ruchu, aby (być może też doświadczony) złodziej nie znalazł sposobu na jej oszukanie.

Na stronach firm instalujących systemy alarmowe można niejednokrotnie przeczytać, że oszukać można praktycznie każdą czujkę lub ich układ, o ile posiada się specjalistyczną wiedzę. Na całe szczęście taką wiedzę mają tylko nieliczni, a z reguły są to właśnie ludzie, którzy takie urządzenia instalują.

Można się też dowiedzieć, że najtrudniejsze do pokonania są systemy alarmowe montowane samodzielnie przez użytkowników. Dlaczego? Zapewne dlatego, że instalatorzy siłą rzeczy posługują się pewnymi schematami, pewną rutyną. Doświadczony włamywacz może ją znać, dlatego być może nie da się zaskoczyć czujce zamontowanej w typowym, „podręcznikowym” miejscu. Może się natomiast niemile zdziwić, gdy na jego pojawienie się zareagują czujka w miejscu, w którym by się jej absolutnie nie spodziewał. Samodzielne instalacje mają więc dwie zalety: są tańsze i bywają niekonwencjonalne, przez co zawierają element zaskoczenia dla intruza.

Na przykład Dione Basic

Jednym z takich systemów do samodzielnego montażu jest Dione Basic, dostępny na stronie internetowej https://sklep.ochronadione.pl/produkt/zestaw-dione-basic/. Jest to produkt stworzony w całości w Polsce, bezprzewodowy, oparty na sieci Wi-Fi. Centrala może stać w dowolnym miejscu lub zostać powieszona na ścianie. Może obsługiwać do 15 czujek bezprzewodowych, a jej sterowanie odbywa się za pomocą smartfona poprzez łatwą w obsłudze, intuicyjną aplikację.