Wiele osób, które są zdecydowane na budowę domu jednorodzinnego lub niewielkiej altanki często zastanawiają się jakie wykończenie dachu będzie najlepsze. Mnóstwo ludzi decyduje się na zastosowanie różnego rodzaju blach, wśród których możemy wymienić m.in. blachy tytanowo-cynkowe, miedziane, czy też aluminiowe. Przyjrzyjmy się zatem każdej z nich.

Blachy tytanowo-cynkowe

Każdy, kto choć trochę zna się na technice stwierdzi, że podstawową zaletą blachy tytanowo-cynkowej jest jej niezwykła trwałość. Ważną informacją jest także to, iż nie trzeba jej przesadnie konserwować. Najzupełniej wystarczy jej oczyszczenie z kurzu i przepłukanie wodą. Wystarczy robić to raz na kilka miesięcy.

Jak powstaje tego typu blacha? Otóż stop cynku łączy się z odpowiednią proporcją tytanu, a także miedzi. Następnie następuje jego topienie, odlewanie i nawijanie na rolki. Wbrew pozorom układanie blachy tytanowo-cynkowej nie jest wcale skomplikowane. Trzeba jednak pamiętać o istotnych zasadach. Musi być ona ułożona na deskowaniu, wodoodpornej sklejce, płytach MPF lub płytach OSB (obydwie są drewnopochodne). Naturalnie trzeba też pamiętać o tym, aby poziomy były starannie wyrównane.

Blacha cynkowo-tytanowa jest bardzo trwała, a producenci dają na nią bardzo długą gwarancję. Zwykle sprzedawana jest w rolkach. Najlepiej nabyć blachy płaskie, jeśli decydujemy się na zakup tego rodzaju materiału zrobionego z blachy tytanowo-cynkowej. Bardzo dobrą ofertę można znaleźć na stronie: http://www.krak-zinc.pl/kategoria/blacha-cynkowo-tytanowa/.

Blachy miedziane

Blachy miedziane to kolejny rodzaj blach stosowany w pokryciach dachowych. Jest on jednym z najsilniejszych tego typu materiałów. Bardzo często ludzie zastanawiają się nad konserwacją dachu, który pokryty jest blachą miedzianą, ale jest ona absolutnie zbędna. Tego typu pokrycia dachowe na ogół robi się z blachy o grubości 0,6 mm.

Jest to produkt niezwykle uniwersalny, bowiem jeśli zdecydujemy się na zakup blachy miedzianej oprócz tzw. blachy płaskiej, na dach można nałożyć również inne, znacznie mniejsze elementy. Może być to zarówno forma, która przypomina tradycyjną blachodachówkę, ale także płytki dachowe o różnych kształtach.

W przypadku kładzenia blachy miedzianej należy bezwzględnie pamiętać o tym, że materiały łączące blachę, tudzież inne elementy budowlane użyte przy konstrukcji dachu nie mogą w żaden sposób wchodzić w reakcję z miedzią. Dlatego najlepiej jest użyć w tym przypadku stali nierdzewnej, ołowiu, albo cyny.

Blachy aluminiowe

Blachy aluminiowe również bardzo często wykorzystuje się przy pokryciu dachów. Podobnie jak inne blachy stosowane w takich przypadkach, blacha aluminiowa ma duży wskaźnik wytrzymałości. Blachy są odporne na korozje, jednak mogą ulegać niewielkim odkształceniom. Zwykle posiadają one powierzchnię gładką lub młotkowaną. Jest to produkt uniwersalny, gdyż produkuje się z niej blachodachówki, płytki dachówkowe oraz blachy trapezowe. Wszystkie one charakteryzują się niewielką wagą, a także są wiatroodporne.

Tego typu materiał warto wykorzystać np. przy renowacji dachów. Jest ona bardzo łatwa w montażu. Producenci i sprzedawcy zwykle oferują swoim klientom blachę dostępną w różnych rozmiarach, a także w różnych przekrojach. Znakomitą ofertę można znaleźć na stronie internetowej: http://www.krak-zinc.pl/.