Budowa domu

Budowa domu to inwestycja na lata, jeśli nie na całe pokolenia. Nie spotykając się wcześniej z tematem, można przypuszczać, że rozplanowanie to bułka z masłem. Tymczasem okazuje się, że wszystko powinno mieć odpowiednie plany i pozwolenia, a cała inwestycja, musi być podzielona na odpowiednie etapy. Przy budowie domu nie da się skakać z punktu w punkt. Istnieją reguły i odpowiednia kolejność, które po prostu muszą być zachowane. Oto jak krok po kroku, opis jak wygląda ogólna budowa naszego przyszłego gniazdka.

Pozwolenie na budowę domu.

To podstawa, jeżeli chcemy w ogóle zacząć budowę domu dla nas i naszych najbliższych. Tu następuje pierwsze zderzenie z obecną dookoła biurokracją. Aby uzyskać taki dokument, musimy przygotować najpierw kilka innych. Wśród nich:

– oczywiście dokument notarialny potwierdzający posiadanie przez nas działki budowlanej,

– zaaprobowany przed odpowiednie urzędy projekt budowy,

– dokumenty mówiące o możliwości przyłącza mediów, oraz wygląd ich finalnego przyłączenia.

Po uzyskaniu takiego pozwolenia odczekujemy na okres jego uprawomocnienia, czyli 14 dni. Po tym dokument ma ważność 2 lata. Ale jeszcze nie kładziemy pierwszej cegły! Najpierw potrzebujemy dziennika budowy, który zostanie ostemplowany przez uprawnione do tego osoby, oraz zatrudnić ekipę budowlaną ze wskazaniem kierownika budowy. Oczywiście całość cały czas pod urzędowym nadzorem.

Rozpoczęcie przygotowań.

fundamenty domuW momencie, kiedy udało nam się przejść przez urzędowe powinności, możemy zacząć… przygotowywać plac budowy. Co to oznacza? Ano tyle, że muśmy zabezpieczyć teren, oraz zatrudnić geodetę, który wytyczy położenie przyszłego budynku na działce, w sposób taki jak jest to uwzględnione w planach.

Po tym możemy zacząć od podstaw – dosłownie. Wylewamy fundamenty, ewentualne podpiwniczenie i kładziemy podwaliny po systemy
kanalizacyjne, do których będzie na kolejnych etapach dołączana reszta.

Pierwsze mury.

budowa murów domuNadszedł moment, kiedy możemy postawić pierwsze ściany nośne i konstrukcje nadające ogólny kształt naszemu przyszłemu domowi. Czyli umiejscowienie komina, czy schodów. Ten etap budowy zakańcza się poprzez położenie więźby dachowej. Na tym etapie, można wprowadzać pewne zmiany w projekcie, oczywiście o ile są one zaakceptowane przez konstruktora.

Dom nabiera kształtów.

budowa ścian
Nadchodzi moment, kiedy nasz przyszły dom, zaczyna przypominać nasze plany. Na tym etapie rozpoczynamy montaż wszelakich instalacji i systemów mediów. Całość oczywiście musi zakończyć się sprawdzeniem i odbiorem tychże elementów. Następnie można zabrać się za tynkowanie ścian i wylewanie podłóg.

Już niedługo.

budowa - etap końcowyI tak nadszedł czas na niezbędne prace wykończeniowe, począwszy od wstawienia okien i drzwi, a skończywszy na elewacji zewnętrznej, położeniu glazury, instalacji odpowiednich urządzeń grzewczych itp.

Potem następuje już ta „przyjemna” część inwestycji, kiedy to malujemy ściany, urządzamy wnętrza, dobieramy dodatki. Jeszcze tylko krótka powtórka z urzędowego rajdu, gdyż musimy powiadomić o zakończeniu budowy i tak oto jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domu naszych marzeń!