Odpowiednie i efektywne ocieplenie domu może pomóc w znacznym zmniejszeniu wydatków, a tym samym obniżyć comiesięczne rachunki. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając materiał termoizolacyjny, aby skutecznie zminimalizować swoje wydatki.

Rodzaje materiałów termoizolacyjnych

Wybór materiału izolacyjnego domu przekłada się w sposób bezpośredni na koszty eksploatacji. Najlepiej zdecydować się na takie ocieplenie budynku, które sprawi, że skutecznie zmniejszą się wydatki. Obecnie można wybierać spośród różnych materiałów termoizolacyjnych, a do najpopularniejszych z nich należą: styropian, wełna mineralna oraz płyty PIR. Styropian to zdecydowanie najtańszy materiał, wykorzystywany przede wszystkim przez deweloperów. Można uznać, że ma on dosyć dobre parametry, jeśli chodzi o termoizolację, a dodatkowo chroni ściany przed wilgocią. Styropian ma średnie parametry, jeśli chodzi o akustykę. Inny popularny materiał to wełna mineralna, która jest dosyć trwała i niepalna. Wykazuje dobre parametry termiczne i ma dobrą akustykę ścian – pod warunkiem, że jest to tzw. wełna twarda. Przepuszcza powietrze, ale jest podatna na nasiąkanie. Z tego powodu nie należy jej stosować w miejscach, gdzie pojawia się wilgoć. Kolejny materiał do ocieplenia domu to styrodur, który ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Nie nasiąka, jest dość odporny na ogień i niestety jest drogi. 

Płyty PIR pomagają w oszczędzaniu 

Jednym z najbardziej polecanych materiałów do ocieplenia domu są płyty PIR. Największą ich zaletą jest wysoki poziom termoizolacji. Płyta PIR charakteryzuje się zdecydowanie najlepszym współczynnikiem, jeśli chodzi o nieprzepuszczalność ciepła, pozwala więc na zmniejszenie kosztów eksploatacji domu. To wytrzymały materiał, jeśli chodzi o ściskanie i rozciąganie, a oprócz tego jest odporny na grzyby i pleśń. Jest też barierą nie do pokonania dla ptaków, owadów, a nawet gryzoni. Płyty PIR stanowią doskonały wybór dla osób, którym zależy na ciepłych pomieszczeniach bez wilgoci oraz na wysokiej jakości ociepleniu. Dodatkowo są proekologiczne – raz zamontowane będą służyć przez pokolenia bez utraty swoich właściwości izolacyjnych. Ponadto dobrze zaizolowany budynek to ogromna oszczędność na ogrzewaniu w sezonie jesiennym i zimowym, jak również na chłodzeniu w sezonie letnim. Można więc uznać, że płyty PIR są dobre dla człowieka, środowiska, a także dla… portfela. W końcu to właśnie ten materiał pozwala na zaoszczędzenie sporych sum na rachunkach. Jedynym minusem wadą płyt PIR jest wyższa cena w porównaniu do tradycyjnych izolatorów. Warto jednak zaznaczyć, że ten koszt zwraca się bardzo szybko w postaci znacznie niższych rachunków, a materiał jest trwały i wytrzymały. W praktyce płyty PIR są zdecydowanie najlepszym wyborem.