Motywów do wynajęcia własnego mieszkania jest wiele – chęć odważniejszego inwestowania w nieruchomości, spłata kredytu hipotecznego, zmiana sytuacji życiowej. I choć z reguły rozwiązanie to zapewnia dobry i stabilny zysk, to jednak jeśli decyzja nie jest odpowiednio przemyślana, to wynajmowanie może stwarzać więcej problemów, niż jest tego warte. Eksperci z geogrupa.pl podpowiedzą, jak postępować, by do tego nie doszło.

Zapoznaj się z odpowiedzialnością

Po pierwsze musisz ustalić, czy bycie właścicielem jest obowiązkiem, z którym możesz sobie poradzić. Korzyści z wynajmu są liczne, takie jak zwolnienia podatkowe i zdolność do generowania dochodu, który pokrywa rachunki, a nawet może przynieść zysk. Jednak bycie właścicielem jest jeszcze jedną odpowiedzialnością, którą musisz dopasować do swojego życia. Będziesz musiał uczestniczyć w naprawach i konserwacji, zbierać czynsz, dobierać odpowiednich najemców i wykonywać wiele innych czynności.

Przygotuj swój dom

Najemcy są aktualnie bardziej uważni ze względu na zwiększoną dostępność mieszkań do wynajęcia, więc ich oczekiwania są znacznie wyższe. Posprzątanie wszystkiego na błysk jest koniecznością. Następnie odśwież pokoje, napraw nawet najdrobniejsze usterki, wypierz dywany i materace. W dzień prezentacji nabądź świeże kwiaty, włącz światła, otwórz okna. Dobrym pomysłem jest nawet upieczenie babeczek lub ciastek, gdyż ich zapach wzbudzi w przyszłych najemcach miłe odczucia.

Ustal konkurencyjną cenę

Określ koszt odstępnego sprawdzając, jakie inne nieruchomości związane z wynajmem będą dostępne w Twojej okolicy i społeczności. Pamiętaj, że potencjalni najemcy będą poszukiwać okazji, więc ustal czynsz po konkurencyjnej cenie i upewnij się, że podkreślisz wszystkie najcenniejsze aspekty Twojego mieszkania do wynajęcia. Cały czas pamiętaj o tym, lepiej jest zarobić 100 zł miesięcznie mniej, niż tracić wielokrotnie więcej z powodu tego, że lokal stoi pusty.

Rozważnie dobieraj najemców

Zacznij szukać lokatora, gdy tylko Twoja nieruchomość będzie gotowa do pokazania. Następnie wybierz swojego pierwszego najemcę bardzo, bardzo ostrożnie. Musisz być w stanie polegać na tej osobie nie tylko pod tym względem, że będzie płacić czynsz na czas, ale również bierz pod uwagę to, czy będzie w stanie utrzymać Twoje mieszkanie w dobrym stanie. Nie wstydź się zadawać wielu pytań (oczywiście nie przekraczaj granicy prywatności!) i jeśli masz wątpliwości, spotkaj się z wybranymi najemcami jeszcze raz. To są obce osoby, które wpuszczasz do swojego mieszkania za kilkaset tysięcy złotych, więc masz prawo sprawdzić to, czy są godne zaufania. Po znalezieniu odpowiedniego lokatora zażądaj rozsądnego depozytu zabezpieczającego i wspólnie uzupełnicie umowy, na których zostaną wyszczególnione wszystkie dobra, jakie pozostawiasz najemcy.