Choć drewno kojarzy się raczej jako tradycyjny element wykończeniowy, deski elewacyjne umożliwiają nie tylko ocieplenie budynku, ale również nadanie bryle nowoczesnego designu. Sprawdź, w jaki sposób możesz je wykorzystać do dekoracji swojego domu lub biura!

Najważniejsze zalety deski elewacyjnej

Deski elewacyjne mają za zadanie przede wszystkim podkreślić walory estetyczne budynku. Zastosowane w odpowiedni sposób wydobywają piękno architektury i nadają bryle lekkość. W zależności od sposobu ułożenia (na całej elewacji lub fragmentarycznie) mogą posłużyć do uzyskania efektu odpowiadającego rozmaitym stylom aranżacyjnym – od tradycyjnego budownictwa folklorystycznego po nowoczesny industrializm.

Poza funkcją dekoracyjną deski elewacyjne mają także inne zastosowania. Doskonale sprawdzają się jako dodatkowa izolacja akustyczna, a także docieplenie. Uzupełniają działanie zastosowanych podczas wznoszenia ścian materiałów termoizolacyjnych, dzięki czemu budynek jest skuteczniej zabezpieczony przed utratą ciepła w sezonie grzewczym, zaś latem w jego wnętrzu panuje przyjemny chłód. Tym samym zastosowanie desek elewacyjnych zapewnia mieszkańcom czy użytkownikom komfort termiczny na jeszcze wyższym poziomie.

Pomysły na aranżację – gdzie sprawdzi się deska elewacyjna?

Deski elewacyjne możesz wykorzystać na wiele sposobów, uzyskując rozmaite aranżacje. Jeżeli marzy Ci się rustykalny dom, wykończ elewację przy pomocy jasnego drewna, jak np. świerk skandynawski czy modrzew syberyjski. Spadzisty dach dodatkowo upodobni go do pełnej wdzięku folklorystycznej architektury, np. w stylu zakopiańskim.

Drewno o jasnym (świerk, modrzew) bądź wpadającym w szarość zabarwieniu (ten efekt możesz uzyskać, malując jasne drewno impregnatem zawierającym pigment) doskonale pasuje też do aranżacji w typie skandynawskim, która korzysta z nowoczesnego minimalizmu, jednocześnie stawiając na naturalne inspiracje. Z kolei egzotyczne gatunki drewna o ciemniejszym kolorze – takie jak cedr czerwony, tatajuba czy meranti – idealnie wypadają w aranżacjach industrialnych, tworząc ciekawy kontrast np. z ciemnym gresem elewacyjnym.

W nowoczesnych aranżacjach warto zamontować deskę elewacyjną tak, aby podkreślała zgrabną bryłę budynku. Drewnianą okładzinę połóż np. na wysokości piętra, na parterze stosując inny typ wykończenia w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać. Deski elewacyjne kładzione są też często w postaci pasa otaczającego budynek na wysokości okien, tarasu czy balkonu.

Pamiętaj, że deski elewacyjne możesz zastosować także do wykończenia wnętrz. Szczególnie dobrze w tym temacie wypadają modele palone, które nadają pomieszczeniom niepowtarzalny charakter inspirowany japońskim orientem.

Jaką deskę elewacyjną wybrać?

Wykończenie budynku to inwestycja, która powinna przez wiele lat procentować trwałością, funkcjonalnością i eleganckim wyglądem. Z tego względu tak ważne jest, żeby do tego zadania wybierać wysokiej jakości materiały, takie jak deska elewacyjna DLH. Niezależnie od preferowanego gatunku czy odcienia postaw na starannie wyselekcjonowane drewno pochodzące z udokumentowanych źródeł – w ten sposób będziesz mieć pewność co do właściwości surowca i świadomie wesprzesz zrównoważoną gospodarkę drzewną.