dom pasywny

Obecnie w prawie każdym aspekcie naszego życia, głośno i wyraźnie mówi się o potrzebie bycia Eko. Cóż to znaczy. Momentami są to trendy, które stawiają na ochronę środowiska, czasami mowa tu o przyszłości naszej planety, ale też komfort życia i oszczędzanie. Tak powstał zamysł domów pasywnych. Nie jest to rozwiązanie na tyle popularne (jeszcze), aby każdy od razu wiedział, o czym mowa, dlatego krótko nakreślimy, czym jest dom pasywny i jaki ma związek z byciem „Eko”.

Dom pasywny, często jest podsumowywany, jako po prostu dom ekologiczny, czy energooszczędny. Aczkolwiek jest to dosyć luźne porównanie.

dom-pasywny-stronaBudownictwo pasywne, jest to zupełnie nowy poziom tworzenia, który opiera się nie tylko na rozwiązaniach pozwalających na wykorzystanie energii odnawialnej, ale wręcz pełna optymalizacja takich możliwości. W budownictwie pasywnym, wszystko – dosłownie wszystko – tworzone jest z myślą o jak najniższych rachunkach. Tymczasem dom energooszczędny, to zwykły budynek, po prostu wzbogacony o technologie pozwalające na zaoszczędzenie pieniędzy.

Oto kilka różnic, które odróżniają od siebie te dwa typy budynków.

dom-pasywny-strona2W przypadku obydwóch rodzajów domów, projekty tworzy się na zasadzie takiej, aby stosunek przegród zewnętrznych był jak najniższy w do kubatury. Planuje się też, aby przeszklenia znajdowały się na południowej stornie budynku, natomiast możliwie najmniej przeszkleń umieszcza się w części północnej, gdzie rozmieszcza się garaż, garderobę i kuchnię. To ogólne założenia, dla obu typów budynków, ale tu pojawiają się różnice.

W domu energooszczędnym, staramy się upraszczać jego kształt / bryłę, w przypadku budynku pasywnego musi on być na planie prostokątna. Jeżeli chodzi o dach budynek pasywny może być tylko jedno, ewentualnie dwuspadowy. Przeszklenie w przypadku domu energooszczędnego jest możliwością, w pasywnym jest wymogiem i cała południowa ściana musi być w ten sposób wykonana.

Ściany obydwu rodzajów domów, muszą być stworzone z najwyższa starannością, jeżeli chodzi o ich ocieplenie, jak i ogólną szczelność budynku, do tego stopnia, ze jedyny ruch powietrza może pojawiać się poprzez kanały wentylacyjne. Z tym, że domy pasywne mają wyznaczone minimum warstwy termoizolacyjnej, która nie może być mniejsza niż 30 cm w przypadku ścian i 50cm w przypadku dachu. Dom energooszczędny może ograniczyć się do 20 i 30 cm.

dom-pasywny-frontW przypadku okien, w budynkach energooszczędnych, przyjmuje się współczynnik ciepła U na max 1,3 W/(m2·K). Budynek pasywny nie może przekroczyć wartości 0,8 W/(m2·K) i tyczy się to także drzwi – również garażowych. Także w miejscach przeszkleń wymagane jest zainstalowanie specjalnych osłon zapobiegających ucieczce ciepła.

Ale przede wszystkim, mówiąc o cieple należy pamiętać o instalacji odpowiednich urządzeń, przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń.

O ile w domach energooszczędnych po prostu stosuje się wydajne metody grzewcze i czasami dodatkowo takie rozwiązania, jak częściowe używanie kolektorów słonecznych; w domach pasywnych, używa się tylko i wyłącznie metod ogrzewania nadmuchowego i odpowiednich systemów pozyskujących ciepło z otoczenia (zarówno z promieni słonecznych, jak i na przykład ciepła tworzonego przez ciała domowników).