domy energooszczedne

Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, co zrobić by Twój wymarzony dom był nie tylko ładny oraz funkcjonalny, ale również oszczędny? Jak buduje się domy energooszczędne?
Jak zmniejszyć zużycie energii w domu? Na co zwrócić uwagę przed wyborem projektu?


Na wstępie warto wyjaśnić, co kryje się pod terminem energia.

Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje zużywanej energii w budynkach:

  • energię grzewczą – wykorzystaną do ogrzewania budynku i przygotowywania ciepłej wody użytkowej
  • energię elektryczną – służąca do zasilania urządzeń elektrycznych w obiekcie (urządzeń AGD, RTV itp.).

Jeśli naszym celem jest ograniczenie zużycia energii grzewczej powinniśmy unikać skomplikowanego kształtu budynku. Wszystkie przegrody zewnętrzne takie jak ściany i dach, są w bezpośrednim kontakcie z powietrzem zewnętrznym i oddają mu cenną energię cieplną.

W projekcie domu należy dążyć do ograniczenia wielkości przegród zewnętrznych w stosunku do kubatury. Zalecane są domy w kształcie sześcianów bądź prostokątów.

Domy energooszczędne – Prawidłowe posadowienie względem stron świata.

energooszczedny nowoczesny domWłaściwe usytuowanie pozwala na pozyskiwanie ciepła w sposób bierny. Pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi (salon, pokój dzienny) powinny być rozlokowane od strony południowej, natomiast od strony północnej – pomieszczenia gospodarcze, toalety, garaże.

Zalecane jest ograniczenie ilości okien od strony północnej, duże okna bądź przeszklenia należy projektować od południa. W celu zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego w sezonie letnim, od strony południowej zaleca się montaż rolet bądź zasłon.

Innym prostym sposobem pozwalającym uniknąć nadmiernego nagrzewania pomieszczeń jest sadzenie drzew liściastych, zrzucających liście na zimę od strony południowej. Drzewa w lecie dzięki liściom zapewniają nam niezbędny chłód, natomiast w sezonie zimowym pozwalają na swobodny dopływ promieni słonecznych.

Przegrody zewnętrzne powinny być wykonane z materiałów o wysokiej akumulacji ciepła takich jak: beton, ceramika tradycyjna, silikaty, keramzyt lub glina. Im lepsza akumulacja cieplna, tym dłużej dany materiał będzie oddawał nagromadzone ciepło (nawet po wyłączeniu ogrzewania). Izolacja termiczna ścian musi spełniać wymogi co najmniej warunków technicznych [1].

Maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła ustalone przez warunki techniczne dla wybranych przegród zewnętrznych podano w tabeli poniżej.

Współczynnik przenikania ciepła UC(max)  [W/(m2 · K)]
Rodzaj przegrody: od 1 stycznia 2014 r. od 1 stycznia 2017 r. od 1 stycznia 2021 r.
Ściany zewnętrzne 0,25 0,23 0,20
Dachy, stropodachy i stropy pod nieogrzewanymi poddaszami 0,20 0,18 0,15
Podłogi na gruncie 0,30 0,30 0,30
Okna (z wyjątkiem okien połaciowych), drzwi balkonowe 1,30 1,10 0,90
Okna połaciowe 1,50 1,30 1,10
Drzwi zewnętrzne 1,70 1,50 1,30

Okna i drzwi (zewnętrzne) powodują duże straty ciepła. Jak rozwiązać ten problem?

Istotne jest dobieranie stolarki o możliwie jak najniższym współczynniku przenikania ciepła U, wynoszącym maksymalnie 1,3. Przy doborze stolarki okiennej i drzwiowej należy również zwrócić uwagę na sposób ich montażu.

By zapewnić wysoką szczelności, należy odrzucić popularny sposób montażu okien za pomocą pianki poliuretanowej, na rzecz specjalnych taśm uszczelniających.

Budując domy energooszczędne rezygnuje się z tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Komin jest elementem, przez które wydostaje się ciepłe powietrze z budynku, generując straty energetyczne. Dzięki zastosowaniu odzysku ciepła z powietrza usuwanego, świeże powietrze jest wstępnie ogrzewane, co wpływa na mniejsze zużycie energii na potrzeby ogrzewania.

Najprostszym sposobem zmniejszenia opłat za prąd, jest zakup energooszczędnych urządzeń elektrycznych. Urządzenia te posiadają klasę energetyczną A, A+, A++, A+++. Nie zapominajmy również, że wybór taryfy oraz dostawcy prądu może mieć znaczący wpływ na zmniejszenie naszych opłat za energię elektryczną.

ogniwaWarto rozważyć zastosowanie nowoczesnych technologii i urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii np.: gruntowego wymiennika ciepła, kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych, czy też wykorzystanie automatyki domowej. Niestety urządzenia te wymagają często znacznych nakładów finansowych, w których czas zwrotu wynosi od kilku do kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu lat.

Reasumując

Przed podjęciem decyzji o budowie naszego wymarzonego domu, powinniśmy pamiętać, że dom nie jest jednorazową inwestycją. Na etapie projektowania warto zadbać o takie aspekty jak: energooszczędność, trwałe materiały, rzetelny projekt i wykonanie. Kwestie te pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze w przyszłości i wraz z upływem czasu sprawią, że nasz dom zyska na wartości.

[1] – Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Plik do pobrania na: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130000926

Autor: Monika Cygan