Na czym polega gruntowanie ścian i czy rzeczywiście jest to obowiązkowy etap, którego nie można pominąć jeszcze przed przystąpieniem do malowania ścian? Wiele osób, które nie zajmują się remontami na gruncie profesjonalnym, pomija proces gruntowania ścian. Może wiązać się to z chęcią zaoszczędzenia czasu, pieniędzy lub zwykłą niewiedzą.

Niestety podjęcie takiej decyzji szybko przyniesie negatywne konsekwencje, które będą niestety nie tylko widoczne gołym okiem, ale również odczuwalne podczas pracy. Efekt końcowy będzie niezadowalający, ponieważ może dojść do powstania wyraźnych nierówności na całej powierzchni ściany. 

Dlaczego gruntowanie ścian jest ważne?

Gruntowanie ścian ma za zadanie przygotować podłoże do malowania. Dzięki niemu malowanie ścian będzie o wiele łatwiejsze i szybsze, a co najważniejsze – nie będzie trzeba powtarzać go kilka razu. Jest to zatem zarówno oszczędność czasu, jak i pieniędzy, które musiałbyś zużyć na dodatkowe wiadra z farbą.

Nie warto pomijać gruntowania ścian

Co się stanie, jeśli pominiesz gruntowanie? Może to być pierwszy krok do katastrofy, szczególnie gdy w grę wchodzi niemalowane wcześniej podłoże. Jest to też zalecany zabieg w przypadku ścian w stanie deweloperskim. Bez niego pokrycie farbą będzie wyglądało bardzo nieestetycznie i może być nierówne.

Ściana będzie wzmocniona i stabilniejsza. Gruntowanie wpłynie na zmniejszenie zużycia farby nawierzchniowej

Gruntowanie ścian ma na celu wzmocnienie podłoża i sprawienie, że nie będzie ono pochłaniało większej ilości farby, niż to konieczne. Przyniesie Ci to zarówno oszczędności, jak i uchroni przed niepotrzebnymi nerwami, gdyby ściana okazała się pokryta niejednolitą, nierówną powłoką. W ten sposób unikniesz również powstawania smug oraz przebarwień. 

Jeśli szukasz sprawdzonych preparatów do gruntowania ścian, wejdź na stronę https://www.sniezka.pl/produkty/farby-wewnetrzne-do-scian-i-sufitow/grunty/. Znajdziesz tam najlepszej jakości produkty, które możesz kupić w bardzo atrakcyjnych cenach. 

Jak gruntować ściany?

Zagruntowanie powierzchni ściany jest stosunkowo łatwe, jeśli korzystasz z wysokiej jakości produktów. Jest to proces dotyczący przede wszystkim niemalowanych ścian, który ma zmniejszyć ich pylenie i wyrównać chłonność. Przed jego rozpoczęciem zawsze jednak zaczekaj, aż proces wiązania tynku dobiegnie końca. 

Pokryj gruntem całe ściany

Gdy tak się stanie, należy sprawdzić stan ścian. W czasie remontu mogła zostać już czymś pobrudzona – jeśli tak się stało, usuń skazę. Dopiero gdy ściana wyschnie, możesz przystąpić do gruntowania.  Produkt należy nałożyć dokładnie na całą powierzchnię ściany, a jeśli jest to wymagane – również na sufit. 

Zaczekaj na wyschnięcie gruntu przed malowaniem

Po zakończeniu tego etapu zaczekaj aż materiał całkowicie wyschnie. Jeśli nie masz pewności, zawsze najpierw sprawdź chłonność ściany, zanim przystąpisz do malowania. Czasem konieczne jest powtórne gruntowanie, po którym powierzchnia znów musi wyschnąć. Dopiero gdy będzie całkowicie sucha, możliwe jest przystąpienie do malowania farbą. 

Gruntowanie pomalowanych ścian

Gruntowanie ścian można przeprowadzić także na powierzchniach już pomalowanych. Zalecane jest to w przypadku konieczności zmniejszenia pylenia lub wyrównania chłonności powierzchni. W tym przypadku należy jednak najpierw sprawdzić przyczepność starych powłok malarskich i ocenić, czy nadają się na pokrycie ich nową warstwą. Gruntowanie w takim przypadku oznacza ponowne pomalowanie ściany, używany wyrób powinien być więc odpowiednio rozcieńczony.