Zakup mieszkania wcale nie jest łatwy i nie mamy tutaj na myśli faktu, że mieszkania są drogie, a często brakuje nam zwyczajnie pieniędzy. Myślimy raczej o rzeczach, na które nie zwracamy uwagi, a potem żałujemy. Zatem jak kupować, by nie żałować? Poznajcie odpowiedź na to pytanie.

Znalezienie ciekawej oferty to podstawa

Bądźmy szczerzy, w sieci można znaleźć wiele ofert dotyczących sprzedaży mieszkań, ale niestety gdy się bliżej im przyjrzymy, to okazuje się, że są nie tylko nieatrakcyjne, ale są wręcz nieopłacalne. Niestety łatwo popełnić błąd i zakupić mieszkanie, którego cena będzie wywindowana i to jeszcze znacząco. Ponadto same zdjęcia często nie oddają stanu mieszkania. W ogłoszeniu jest napisane, że mieszkanie jest w świetnym stanie, a gdy je odwiedzamy jego stan delikatnie mówiąc można określić jako „do remontu”. Łatwo się przez to zniechęcić, ale zawsze tę sytuację można niejako rozwiązać, wszak warto skorzystać z usług profesjonalisty, a dokładnie udać się do agencji nieruchomości. Warszawa, Kraków czy Katowice – w każdym rejonie Polski możecie znaleźć naprawdę dobrych agentów nieruchomości, którzy znajdą dla Was świetne mieszkanie i to rzeczywiście takie, które spełni Wasze oczekiwania.

Sprawdź nim kupisz – czyli rada nadrzędna

Są rady ważne i mało ważne, jednak ta, którą za chwilę Wam przedstawimy jest z tych najważniejszych, przynajmniej wtedy, gdy chcemy zakupić mieszkanie. Otóż pamiętajcie, aby sprawdzić księgi wieczyste, dzięki temu dowiecie się, czy mieszkanie przypadkiem nie jest zadłużone. Pozornie wydaje się, że ciężko jest zorganizować taki przekręt, a więc sprzedawać mieszkanie, które jest częścią egzekucji komorniczej, czy którym zajmuje się doradca restrukturyzacyjny, ale tak naprawdę nic nie powinno Was zaskoczyć, bo ludzi są w stanie robić tak różne nieuczciwe rzeczy, że jest to aż nie do pomyślenia. Dlatego też lepiej dwa razy się nie zastanawiać. Dodatkowo jeżeli cena mieszkania jest aż nadto niska, to również wtedy powinna Wam się zapalić lampka awaryjna, a więc coś może być nie tak, dlatego też nigdy nie można wierzyć tylko na słowo.


Zwróć uwagę na lokalizację


Cóż, praca, dom, obowiązki, relaks, sen i znowu praca – można zauważyć, że życie większości z nas poddane jest rutynie, a w myśl zasady, że trzeba je sobie ułatwiać, a nie utrudniać, powinniście pamiętać, że poza stanem nieruchomości istotne znaczenie ma także jego lokalizacja. Oznacza to, że najlepiej, aby znajdowało się w miejscu, gdzie infrastruktura drogowa jest względnie rozbudowana, dzięki temu dojazd do pracy będzie łatwiejszy. Jednocześnie zarówno mieszkanie w centrum, jak i na uboczu ma zalety, ale i wady, bo wszystko zależy także od tego, czy podczas dojazdu do pracy będziecie musieli swoje odstać w korkach. Zatem także aspekt zakorkowania ulic trzeba wziąć pod uwagę. Ponadto, jeżeli macie bądź dopiero planujecie dzieci, zwróćcie uwagę czy gdzieś blisko jest szkoła, bo jeżeli nie, to sporo czasu będziecie spędzać dowożąc dzieciaki do szkoły.


Sprawdź stan techniczny mieszkania 

Nie wystarczy tylko pójść do mieszkania, popatrzeć i ocenić je wizualnie, wszak to zdecydowanie za mało. Otóż oględziny muszą być konkretne. Jeżeli macie pojęcie o instalacjach, ale i potraficie rzetelnie ocenić stan techniczny, to możecie to zrobić samodzielnie. W innym przypadku lepiej skorzystać z usług specjalisty budowlanego. Na pewno konieczne jest sprawdzenie stanu instalacji elektrycznej, ale i ciśnienia wody. Dla bezpieczeństwa warto też sprawdzić ciśnienie gazu. Aby nie trzeba było ponosić dodatkowych kosztów, przyda się sprawdzenie szczelności stolarki okiennej, podobnie ja stanu podłóg, szczególnie jeżeli kupujecie mieszkanie określone mianem „do zamieszkania”. Nie bójcie się także oglądać mieszkania kilka razy, bo jeżeli sprzedający nie ma nic do ukrycia to na pewno nie będzie Wam tego utrudniał.

Zakup mieszkania jak zauważyliście wcale nie jest łatwy. Pamiętajcie więc, aby nigdy nie kupować nieruchomości pod wpływem impulsu, lecz podejść do tego na chłodno. Tylko wtedy jest szansa, że zakupicie mieszkanie takie, o jakim marzyliście i nie będziecie musieli ponosić dodatkowych kosztów.