numer księgi wieczystej

Masz świadomość, że przed zakupem nieruchomości powinieneś zapoznać się z treścią prowadzonej dla niej księgi wieczystej? Czy wiesz, że sąd to nie jedyne miejsce, w którym możesz zapoznać się z treścią takiego dokumentu?

Nie dla każdej nieruchomości jest prowadzona księga wieczysta, ale docelowo tak właśnie ma być. Dlaczego? Ponieważ obrót nieruchomościami jest znaczący dla gospodarki, a każdy kupujący chce mieć pewność, że nabywa np. mieszkanie od jego prawowitego właściciela.

Od dłuższego czasu przeglądasz ogłoszenia publikowane na portalach ogłoszeniowych i zauważyłeś pewną regularność – tylko nieliczni sprzedający podają numer księgi wieczystej wystawionej na sprzedaż nieruchomości? Zamiast wysyłać do każdego wiadomość z prośbą o podanie takiego numeru, możesz szybko – i bez większego wysiłku – samodzielnie ustalić numer takiej księgi. Dowiedz się więcej.

Gdy w ogłoszeniu nie ma numeru księgi wieczystej nieruchomości…

…to wcale nie musisz odrzucać takiego ogłoszenia. Wystarczy, że jego autor wskazał adres nieruchomości lub numer jej działki. W takiej sytuacji jesteś w stanie samodzielnie ustalić jej numer. Jak to zrobić? Wystarczy, że skorzystasz z serwisu Ksiegi-wieczyste-online.pl. Jest on tak skonstruowany, że szybko pozwoli ci wyszukać numer księgi wieczystej właśnie po adresie lub numerze działki.

Znając numer księgi wieczystej, będziesz mógł zapoznać się z jej treścią. W ten sposób unikniesz wielu problemów. Jeżeli szukasz np. zadłużonej nieruchomości (z uwagi na atrakcyjną cenę, po której takie są sprzedawane), to szybko dowiesz się, czy wybrana spełnia twoje oczekiwania.

Gdzie sprawdzić treść księgi wieczystej?

Jeszcze kilkanaście lat temu możliwość była tylko jedna – każda osoba, która chciała zapoznać się z treścią księgi wieczystej, musiała udać się do sądu rejonowego, w obrębie którego taka nieruchomość jest położona. To wiązało się z wieloma problemami, zwłaszcza wówczas, gdy kupiec był zainteresowany nieruchomością leżącą na drugim końcu Polski.

Od kilku lat przeglądanie księgi wieczystej w sądzie to nie jedyna możliwość – jest też inna, wygodniejsza. Mowa o możliwości zapoznania się z treścią takiego dokumentu online. Ministerstwo Sprawiedliwości stworzyło elektroniczną bazę ksiąg wieczystych pod adresem: Ekw.ms.gov.pl. Wystarczy zatem, że wcześniej ustalisz numer księgi, a następnie będziesz mógł sprawdzić jej zawartość, korzystając właśnie z tej przeglądarki.

Dlaczego do przeglądania księgi wieczystej nie potrzebujesz upoważnienia?

Musisz wiedzieć, że nie potrzebujesz żadnych pozwoleń czy upoważnienia np. od właściciela nieruchomości, aby przejrzeć wybraną księgę wieczystą. Dlaczego? Ma to związek z faktem, że księgi wieczyste są jawne. Zasadę jawności odnosi się do dwóch aspektów.

Efektem tego, że księgi wieczyste są prowadzone w formie rejestru publicznego jest to, że z ich treścią może zapoznać się każda zainteresowana osoba. Taką jawność określa się terminem „jawność formalna”. Obok niej wyróżnia się również „jawność materialną”, która oznacza tyle, że stan ujawniony w księdze przyjmuje się za zgodny ze stanem faktycznym.

Poszukujesz aktualnych informacji na temat ksiąg wieczystych? Pod adresem Ksiegi-wieczyste.org znajdziesz merytoryczną bazę wiedzy na temat takich dokumentów.

Foto: Fotolia