
Ładowarki teleskopowe to bardzo uniwersalne maszyny, które znajdują zastosowanie nie tylko w budownictwie. Znajdziemy je wszędzie tam, gdzie trzeba podnosić, opuścić, przesuwać lub umieścić gdzieś wysoko rzeczy o dużych gabarytach lub sporej wadze. Jak wybrać właściwą ładowarkę teleskopową, tak aby odpowiadała naszym potrzebom? Na co zwrócić uwagę przy podjęciu decyzji, który model wybierzemy? Lepiej jest wynająć maszynę, czy bardziej atrakcyjną opcją będzie dla nas jej zakup?
1. Ładowarki teleskopowe – rodzaje i przeznaczenie
2. Ładowarka teleskopowa – o czym pamiętać przy wyborze?
3. Jak dbać o ładowarkę teleskopową?
4. Zakup czy wynajem – która opcja bardziej się opłaca?
Ładowarki teleskopowe – rodzaje i przeznaczenie
Ładowarki teleskopowe zaliczamy do tej samej kategorii, co wózki widłowe – ich alternatywna nazwa to wózki widłowe specjalizowane. Charakteryzują się przede wszystkim tym, że wysięgnik może znajdować się w różnym położeniu. Bez wątpienia jest to sprzęt bardzo uniwersalny, znajdujący swoje zastosowanie nie tylko na budowie, ale również na przykład w niektórych gospodarstwach rolnych. Wykorzystamy je z powodzeniem do podnoszenia, przenoszenia, a także umieszczania obiektów na różnej wysokości. Wysokość podnoszenia zależy od modelu i wielkości maszyny, a ze względu na duży wybór różnych modeli możemy w łatwy sposób dopasować ją do swoich potrzeb. Możemy podzielić te pojazdy na dwie kategorie:
- ładowarki obrotowe: posiadają dodatkową głowicę, która umożliwia obrót kabiny operatora o pełne 360 stopni;
- ładowarki czołowe: wysięgnik jest zamontowany po prawej stronie, a kabina operatora nieruchoma. Ten rodzaj cechuje się większymi możliwościami w zakresie udźwigu.
Ładowarka teleskopowa – o czym pamiętać przy wyborze?
Wybierając ładowarkę powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, jakie są nasze potrzeby. Warto zwrócić uwagę, na jakiej przestrzeni będzie pracowała maszyna, a także jak dużo musi udźwignąć, aby być dla nas przydatna. Na tej podstawie bez problemu damy radę wybrać odpowiedni model i wielkość pojazdu. Jedną z cech ładowarek teleskopowych jest ich bardzo duża zwrotność, w związku z czym – o ile nie przesadzimy z rozmiarem – nie musimy martwić się, że operator utknie w sytuacji bez wyjścia.
Jak dbać o ładowarkę teleskopową?
Podobnie jak inne maszyny pracujące, także i ładowarki są narażone na duże obciążenia i przeciążenia. Z tego względu zawsze przed podjęciem prac powinniśmy upewnić się, że urządzenie jest w pełni sprawne i gotowe do spełniania swojego zadania. Jeżeli zdecydowaliśmy się na wynajem ładowarki, będzie nam prościej zadbać o jej stan – zwykle firmy oferujące podobne maszyny posiadają własny serwis lub mają dostęp do oryginalnych części, co znacznie ułatwia ewentualną naprawę. Aby nie była ona konieczna powinniśmy również zadbać o to, by nie przeciążać ładowarki teleskopowej, ani nie zostawiać jej silnie zabrudzonej lub w niepewnym miejscu.
Zakup czy wynajem – która opcja bardziej się opłaca?
Jeżeli potrzebujemy maszyny na krótki czas, wynajem będzie dla nas zdecydowanie lepszą opcją. Wynajęta ładowarka teleskopowa BM Rent to przede wszystkim gwarancja sprawności oraz pewność, że w razie potrzeby będziemy mogli skorzystać z profesjonalnej pomocy. Jest to również rozwiązanie znacznie tańsze, niż zakup i utrzymanie własnego egzemplarza. Z kolei w sytuacji, gdy korzystamy z ładowarki w ramach własnej firmy, warto rozważyć jej nabycie – dzięki temu zainwestujemy w maszynę raz i nie będziemy mieć problemu z jej dostępnością.
Zostaw komentarz