Kupno lub sprzedaż nieruchomości nie jest czymś, co każdy z nas robi na co dzień. To poważna inwestycja, do której nie można podejść bez odpowiedniego przygotowania i wiedzy. A zazwyczaj nie posiadamy wystarczająco szczególnie tej drugiej. Oczywiście nie jest to żadną przeszkodą – wystarczy znaleźć odpowiednie biuro nieruchomości. Nie musimy przecież być specjalistami w każdej dziedzinie! Jednak słowo “wystarczy” zdaje się być nie na miejscu. Znalezienie i wybór dobrego pośrednika może sprawić wiele problemów. Jakie jest “dobre” biuro nieruchomości? Jak je znaleźć i wybrać? Jakie oferty nieruchomości są obecnie najbardziej pożądane w Radomsku, Piotrkowie Trybunalskim, Bełchatowie i innych miastach województwa łódzkiego? Jeżeli interesują Was odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

Przykre skutki kupowania nieruchomości bez pośrednika

Choć jest to coraz rzadszy widok, można jeszcze w sieci natrafić na ogłoszenia kupię/sprzedam bez pośrednika dotyczące nieruchomości. Kto je zazwyczaj zamieszcza? Możliwe są dwie opcje. Pierwsza grupa to osoby, które posiadają doświadczenie w branży. Druga grupa to z kolei osoby, które kolokwialnie mówiąc, są zupełnie “zielone” i nieświadome czyhających ma nie trudności, pułapek i wyzwań. Zdarza się też, że chcąc nieco przyoszczędzić, uważają wyeliminowanie pośrednika za dobry pomysł. Niestety, skutki tego typu gospodarności mogą być opłakane i ciągnąć się przez długie lata. 

Największym grzechem kupujących jest niesprawdzenie stanu prawnego nieruchomości w księdze wieczystej. Księga wieczysta (w skrócie KW) to najważniejszy dokument dotyczący domu lub mieszkania. Jest ogólnodostępny i koniecznie należy do niego zajrzeć – zarówno przed zawarciem umowy przedwstępnej, jak i właściwej umowy kupna. Na co zwrócić szczególną uwagę? Na to, czy na mieszkaniu nie ciążą prawa osób trzecich takie jak hipoteka czy prawo dożywocia. Podstawą jest też sprawdzenie, czy mieszkanie rzeczywiście należy do zbywcy. Kiedy stan prawny nieruchomości nie budzi wątpliwości? Gdy brak w nim ostrzeżeń, wpisów o prawach osób trzecich czy wzmianek o nierozpoznanym wniosku o wpis.

Biuro nieruchomości – jak je wybrać?

Chcesz kupić lub sprzedać nieruchomość i szukasz pośrednika? Zapewne czujesz się przytłoczony dużą liczbą ogłoszeń – chociażby w sieci. Pamiętaj, że najlepszym punktem wyjścia jest podpytanie swoich bliskich i znajomych, czy korzystali kiedykolwiek z usług pośrednika. Jeżeli tak, zapytajcie, jak sprawdziło się dane biuro nieruchomości. Takie informacje z pierwszej ręki są bardzo cenne. Jeżeli jednak nie masz możliwości ich otrzymania, pora zobaczyć, co proponują aktywnie reklamujący się pośrednicy i ich porównać.

Jakie cechy powinno mieć dobre biuro nieruchomości i reprezentujący je specjaliści? Przede wszystkim dobry pośrednik musi być kompetentny i komunikatywny, a zakres usług agencji powinna cechować kompleksowość. Co oznacza to w praktyce? To, że udział decydującego się na usługę w całym procesie powinien być maksymalnie ograniczony. To agencja szybko i sprawnie powinna doprowadzić transakcję do finalizacji.

Województwo łódzkie – na jakie oferty polują kupujący?

Pandemiczne realia uzmysłowiły nam wszystkim, jak ważny jest własny kąt, w którym czujemy się w pełni komfortowo. To właśnie w naszych domach i mieszkaniach w minionym roku spędziliśmy mnóstwo czasu – na pewno więcej niż w poprzednich latach. Covidowa rzeczywistość w dużym stopniu wpłynęła na preferencje kupujących nieruchomości. Przed epidemią koronawirusa większość z nas szukała mieszkania w centrum dużego miasta lub w silnie rozwiniętej dzielnicy. Obecnie coraz więcej osób zauważa, że posiadanie własnego domu w spokojnej okolicy lub za miastem, może być wręcz zbawienne. Świetnie zdają sobie z tego sprawę ci, którzy w mającym niecałe 30m2 mieszkaniu musieli przesiedzieć kwarantannę. Tak więc wzrost popytu na jednorodzinne nieruchomości analitycy obserwują już od lata 2020 roku. 

Jeżeli jesteście z województwa łódzkiego i wpisujecie w sieci hasła “domy na sprzedaż Radomsko” czy “domy na sprzedaż Bełchatów”, musicie wiedzieć, że należycie do licznej grupy. Z tego względu nie warto odkładać na później oglądania domów, które wpadną Wam w oko. Umówcie się na przykład z przedstawicielem biura nieruchomości z Radomska, poznajcie szczegóły oferty, a być może wkrótce i Wy będziecie cieszyć się z kupna wymarzonego domu.