klimatyzacja

Przed nami kolejne gorąc lato, a za nami już kilka dni, które dawały nam jego przedsmak. Kto nie marzył w taki dzień choć raz o przyjemnym chłodzie?  Tak, porządny klimatyzator to już standard i to nie tylko w miejscach takich jak biura czy urzędy, ale także w prywatnych domach i mieszkaniach. Nie jest to już też żaden luksus. Porządny sprzęt można zakupić już w bardzo przyzwoitych cenach. Trzeba tylko zdecydować się, co tak naprawdę jest nam potrzebne. Tak więc na fali upałów krótki przegląd tego, co możemy dostać, a co najważniejsze, jak wybierać?

Klimatyzator montowany na stałe, czy może przenośny?

klimatyzator przenośnyNo na pewno podstawową zaletą urządzenia przenośnego jest to, ze możemy je postawić tam, gdzie akurat jest nam ono potrzebne. W ten sposób uzyskujemy bezpośredni strumień klimatyzacji, jeżeli ten sposób najbardziej nam odpowiada. Ale wcale nie jest tak różowo.

Po pierwsze przenośne urządzenia zazwyczaj nie maja takiej mocy, jak te montowane na stałe do ściany czy sufitu. Po drugie musimy zapewnić mu ujście gorącego powietrza. Wtedy robi się to za pomocą rury, która zostaje wystawiona na zewnątrz. przenośny klimatyzatorCzęsto jedyną możliwością jest wystawienie jej za uchylne okno, którego otwarcie, kłóci się z zamysłem klimatyzacji. Do tego klimatyzatory przenośne, są dosyć głośne, co może być męczące, jeżeli maja być stosowane w małych pomieszczeniach.

Problemu z takim wyborem z pewnością nie mają Ci, którzy wykorzystują ogrzewanie nadmuchowe w swoim domu. W ich przypadku wystarczy jedynie dołożyć moduł klimatyzacji, a zimne powietrze zacznie ochładzać wszystkie pomieszczenia, zgodnie z ustaloną w nich temperaturą.

Monoblok, a split.

klimatyzatorTe dwa obco brzmiące określenie definiują to, w jaki sposób zmontowane jest właściwe urządzenie chłodzące, z jednostką zasilającą. Monoblok, to klimatyzatory, które posiadają obie te jednostki w jednym „opakowaniu”. Takie najczęściej są klimatyzatory przenośne, dlatego tez, tak jak wspomniano w poprzednim akapicie, są one często głośne.

Split, to najczęstsza budowa klimatyzatorów stacjonarnych, montowanych na stałe. Urządzenie chłodzące jest połączone elastycznymi przewodami z głośno działającą jednostką skraplającą, która zostaje usytuowana na zewnątrz budynku. Dzięki temu klimatyzacja działa najbardziej optymalnie, a jednocześnie nie wydobywa się z niej żaden głośniejszy szum czy odgłos pracy. Najlepiej jednak instalację tego typu urządzenia zlecić wykwalifikowanej osobie.

Niech moc będzie… odpowiednia.

Klimatyzacji nie zakładamy dla samego założenia. Jej głównym zadaniem ma być dostarczanie nam odpowiednio schłodzonego powietrza. Najważniejszym jego parametrem podczas wyboru, jest odpowiednia moc. Podstawowym założeniem jest przelicznik, że każdy 0,1 kW, powinien odpowiadać 1m2 powierzchni pomieszczenia. Tak więc do pomieszczenia o powierzchni 10m2, odpowiedni będzie sprzęt o mocy 1kW.

Wybierając klimatyzator, pamiętajmy także o tym, że może on w tej chwili pełnić także inne funkcje i być urządzeniem przydatnym nie tylko w upalne dni. Dobre klimatyzatory potrafią także odpowiednio ogrzewać pomieszczenie, pełniąc tym samym rolę pompy ciepła.