kominek z płaszczem wodnym

Salon z kominkiem. Ah jak miło brzmi, prawda? Szczególnie dla osób lubiących ciepło i sympatyczne wieczory z najbliższymi. Ale kominek nie musi oznaczać tylko romantycznego nastroju, przyjemnego blasku i odgłosów płomienia. Urządzenie to, może być także alternatywą dla kotłów grzewczych, podgrzewających wodą przeznaczaną do centralnego ogrzewania.

kominek z ogrzewaniem podłogowymZdjęcie:http://www.rjot.pl/sliders/P8310001.JPG

Przede wszystkim, jak ujęte jest to na początku, kominek pełni także funkcję estetyczną, w związku z tym nie potrzeba osobno wydzielonego pomieszczenia kotłowni, w którym trzeba by było
umieścić urządzenie grzewcze
. Sama operacja zainstalowania kominka z płaszczem wodnym, to tylko zmiana wkładu kominkowego na taki, który pozwala na tego typu funkcję (z wymiennikiem ciepła).

Kominek z płaszczem wodnym a bezpieczeństwo:

Jednak o ile sam pomysł jest genialny w swojej prostocie, o tyle w przypadku nieodpowiedniego montażu, może okazać się on niebezpieczny.

Sam kominek z płaszczem wodnym nie stanowi niebezpieczeństwa, natomiast nieodpowiednie jego przygotowanie i używanie w sposób niezgodny z jego właściwościami, już może nieco skomplikować tą kwestię. Problemem jest oczywiście zwiększenie się objętości, a tym samym ciśnienia wody, jakie powstaje podczas jej podgrzewania w zamkniętym pojemniku. Tu funkcję takowego pojemnika pełni sieć centralnego ogrzewania.

KominekW przypadku kotłów i pieców grzewczych, przede wszystkim tych wyprodukowanych w ciągu ostatniej dekady, system zabezpieczający jest w pełni zautomatyzowany. Tak więc w przypadku nadmiernego ciśnienia jak i po prostu wody zagrzanej do odpowiedniej wartości, odcina on dalszą możliwość jej podgrzewania, jak i może upuścić z obiegu ilości powodujące zbyt wysoki wzrost ciśnienia.

Kominek z płaszczem wodnym, nie ma takich mechanizmów. W związku z tym w przypadku niezauważenia, że drewno w kominku płonie zbyt intensywnie, możemy nieświadomie doprowadzić do zagotowania się wody w instalacji. Wtedy dosyć łatwe do wyobrażenia jest to, co może się stać, gdy sieć zostaje uszkodzona pod wpływałem wysokiego ciśnienia. Następuje rozszczelnienia sieci, które może być bardzo niebezpieczne dla osób przebywających w pobliżu. Dlatego też w przypadku kominka z płaszczem wodnym istnieją pewne elementy zabezpieczające, które po prostu muszą się znaleźć w instalacji, aby móc być bezpiecznym.

Jakie zabezpieczenia powinien posiadać kominek z płaszczem wodnym?

Pierwsze zabezpieczenie to otwarte naczynie zbiorcze, do którego trafia nadmiar wody, w przypadku jej zbyt mocnego podgrzania, a tym samym nadmiernego rozprężenia. Naczynie takie ma wolny upust powietrza. W momencie, kiedy ciśnienie z powrotem spada, nadmiar wody spływa z niego do obiegu.

kominek-wewnatrz2Kolejne zabezpieczenie kominka z płaszczem wodnym to chłodnica. Element z czujnikiem zawierający zimną wodę, która wpuszczana jest do instalacji w przypadku zbyt wysokiej temperatury. Można także dodatkowo zastosować zasobnik buforowy, który przejmuje nadmiar ciepła, w momencie przekroczenia ustalonej krytycznej. Jako że posiada on izolacje cieplną, dodatkowa energia nie jest tracona, tylko przekazywana z powrotem do instalacji, gdy niebezpieczeństwo przegrzania spada.

Kominek z płaszczem wodnym jest więc ciekawą alternatywą, zwłaszcza dla małych domów, gdzie nie ma miejsca na piece gazowe. Przy wyborze odpowiedniego dla nas źródła ciepła musimy jednak pamiętać o bezpieczeństwie naszym i naszej rodziny. Jest to kwestia dotycząca każdego sposobu ogrzewania domu.

Zastanawiasz się nad ogrzewaniem gazowym? Przeczytaj ten artykuł – Dobór odpowiedniego piecyka gazowego, do naszych potrzeb