Młodzi ludzie w dużych miastach coraz częściej kupują małe mieszkania. Jest to spowodowane atrakcyjnymi cenami, mniejszym wymaganym wkładem własnym oraz niskimi ratami, które mogą być zbliżone do kosztów wynajmu podobnego mieszkania. Przewaga posiadania własnego mieszkania nad wynajmowanym wymaga osobnego artykułu 😉

Będąc osobą samotną, albo ewentualnie nie planując powieszania rodziny ze swoim partnerem, możemy w łatwy sposób stworzyć tanie, małe a przede wszystkim funkcjonalne gniazdko. O ile oczywiście mamy, choć trochę wyobraźni i nie przeszkadza nam to, że nasze wnętrze nie będzie urządzone tak jak krzyczące okładki pierwszych stron magazynów poświęconych architekturze i trendom. Cuda można zdziałać zarówno w kawalerkach jak i po prostu mniejszych mieszkankach.

Czy młodzi ludzie muszą tracić na funkcjonalności decydując się na małe mieszkania?

Nie! Głównym założeniem jest to, że meble znajdujące się w naszym lokum powinny być wielofunkcyjne. Dzięki temu w zależności od ich konfiguracji, mogą one być przystosowane do naszych potrzeb. Niektóre podobne rozwiązania były stosowane już kilkadziesiąt lat temu, szczególnie w pokojach mieszkań w blokach z wielkiej płyty.

smart-furniture-clei-bedŹródło: www.sigmalive.com

Pamiętacie jeszcze tak zwany półko tapczan? Mebel, który stał pod ścianą jak klasyczny regał, ale można było go rozłożyć i spać na wygodnym tapczanie. Pomysł ten oczywiście trochę ewoluował i w nowoczesnych, małych, sprytnych mieszkaniach zastępowany jest nieco innym rozwiązaniem, ale idea jest ta sama. Stosowane są łóżka, które w ciągu dnia są po prostu składane na zasadzie szafki barowej ( lub za pomocą innych mechanizmów) i komponują się idealnie w odpowiednią wnękę w ścianie, lub nawet tworzą dodatkowy mebel, jak stolik czy siedzisko. W ten sposób podczas codziennych czynności łóżko w kawalerce nie ogranicza naszej przestrzeni, a w nocy mamy wygodne miejsce do spania. W kategorii łózek można także wspomnieć o rozkładanych sofach, które w ciągu dnia są wygodnym miejscem siedzącym.

Dla przykładu, można śmiało przyznać, że mieszkanie z poniższego filmu zostało dopracowane do perfekcji:

Mając do dyspozycji tylko jedno pomieszczenie, we wnękach ściennych, możemy poukrywać nie tylko szafy i półki na potrzebne nam rzeczy, ale i sprzęty. Ba! Jak dobrze pokombinujemy możemy stworzyć nawet ukrywany blat kuchenny, łącznie z wbudowaną kuchenką, lodówką itp. Takie połączenie szaf przesuwnych z klasyczną meblościanką. Nie widać na ich pierwszy rzut oka, więc nie odnosi się wrażenia zastawienia pomieszczenia, a po otwarciu, mamy do dyspozycji wystarczająco dużo miejsca.

Podobnie, jeżeli chodzi o stoły czy nawet krzesła. Drzwiczki i wszelakie wierzchy schowków nie muszą pełnić tylko roli czegoś, co zasłania poukrywane sprzęty. Mogą być także doskonałymi, rozkładanymi blatami, czy być wykorzystywane jak miejsca siedzące (na zasadzie siedzisk w dawnych pociągach, umiejscowionych w korytarzach).

Kolejny praktyczny przykład, może bardziej dostosowany do każdego mieszkania i nie wymagający całkowitego jego przeprojektowania:

Opisywać można tak bez reszty, co wnętrze to kolejna inspiracja. Ale na pewno da się! Da się stworzyć przytulne i funkcjonalne mieszkano nawet z małego pomieszczenia. Osoby zainteresowane tematem, mogą odnaleźć wiele inspiracji w Internecie. Np. na tym profilu pinterest