dom kanadyjski

Domy szkieletowe inaczej kanadyjskie cieszą się olbrzymią popularnością w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego u nas jest inaczej?

Jest to pytanie, na które długo szukaliśmy odpowiedzi i zaczęliśmy badać temat szczegółowo.

W latach 90 tych Polacy zaczęli budować domy szkieletowe, ponieważ drewno było tanie, co powodowało, że domy również. Niestety w wielu przypadkach zaczynali pracę nie znając się na technologii budowy tego typu budynków i często popełniali błędy, które później miały różne skutki. Dlatego powstało wiele, czasem naprawdę dziwnych mitów na temat domów kanadyjskich.

Do mitu, który najbardziej nas rozbawił, należy ten stwierdzający, że w Polsce mamy zły klimat na domy kanadyjskie.

Możliwe, że powstał on lata temu, gdy informacje nie były tak dostępne jak w dniu dzisiejszym. Oczywiście klimat panujący w Polsce jest podobny do tego w Stanach czy Kanadzie, a nawet na przestrzeni lat możemy śmiało stwierdzić, że oni mają gorzej. Przecież to u nich od kilku lat lato jest cieplejsze, a zimy bardzo obfite w opady śniegu i niskie temperatury. Tak, więc na ten temat nie ma się, co rozpisywać.

Kolejne mity często powstawały ze względu na błędy podczas budowy, czy wykorzystania złej, jakości materiałów.

dom szkieletowyDo takich mitów zaliczamy:

  • Pękające płyty kartonowo – gipsowe w domu kanadyjskim
  • Skrzypiące i uginające się drewniane stropy
  • Pękające płytki ceramiczne
  • Te wszystkie mity wynikają ze źle wykonanego budynku.

Wielu z was pewnie zastanawiało się, bądź też słyszała, że dom kanadyjski jest łatwopalny.

Oczywiście powinniśmy dbać o swoje bezpieczeństwo i jest to istotne pytanie.

Ogień potrzebuje trzech składowych: paliwa, tlenu i temperatury.

Jeśli zabraknie któregoś z elementów o ogniu możemy zapomnieć. Jednym słowem, gdy nie ma tlenu ogień się nie pojawi. Przykładowo koce gaśnicze odcinają dopływ tlenu i w ten sposób gaszą ogień.

Dobrze zaizolowany dom kanadyjski wszystkie szczeliny ma wypełnione wełną, a to powoduje, że ogień nie będzie miał tlenu, czyli się nie pojawi. Ważne jest, aby wełna była wkładana we wszystkie ściany, nie tylko zewnętrzne. Nie robi się tego tylko z powodów akustycznych, ale właśnie, aby zapobiec zapaleniu się domu.

Podczas budowy domu szkieletowego, należy pamiętać, aby instalację elektryczną umieścić w specjalnych peszlach, aby w razie zwarcia nie zapaliły się a skurczyły i zamknęły dopływ tlenu.

Płyty kartonowe – gipsowe również są dla nas zabezpieczeniem.

Nawet stalowe konstrukcje obkłada się nimi w celu ochrony przed ogniem. Drewno konstrukcyjne jest strugane, co utrudnia zapalenie.

Od zewnątrz budynek pokryty jest tynkiem i wełną mineralną lub kamienną. Oba te materiały są niepalne, a wełna topi się w temperaturze powyżej 600 do 1000 stopni C.

W skrócie podsumowując łatwopalność domów kanadyjskich, zastosowane materiały wydłużają nam czas na reakcję i nie prawdą jest to, że w moment spali się cały dom. Gdy już dojdzie do zapalenia, a najczęstszą przyczyną zaprószenia ognia jesteśmy my, mamy czas na reakcje, natomiast, gdy straż się nie pojawi z pewnością z domu nic nie zostanie, dlatego warto mieć polisę na dom i spać spokojnie.

Jeśli więc zwrócimy szczególną uwagę na odpowiednie techniki budowy domów szkieletowych z pewnością posłużą nam latami, bez usterek.

domy kanadyjskieStosowanie drewna czterostronnie struganego jest bardzo ważne, aby uchronić się przed kornikami.

Gdy na poważnie myślicie o budowie domu kanadyjskiego, skontaktujcie się z okolicznymi firmami i podjedźcie zobaczyć jak wygląda budowa takiego domu. My wybraliśmy się porozmawiać z kierownikiem takiej budowy, który zajmuje się wyłącznie konstrukcjami i nieco byliśmy zaskoczeni, że właściwie kończy jedną budowę zaczyna drugą a na brak pracy nie narzeka. Na stwierdzenie, że nie widuje się często budowy Kanadyjczyka odpowiedział prosto, „Bo taki dom w dwa tygodnie jest już w stanie zamkniętym”, a nie buduje się miesiącami.