Planując zakup mieszkania, musimy dokładnie zdefiniować swoje oczekiwania, by trafić na najlepszą z możliwych okazji. Kiedy już zawęzimy krąg poszukiwań i trafimy na idealne lokum, powinniśmy czym prędzej zwrócić uwagę na to, czy wszystko jest z nim w porządku. O czym dokładnie mowa?

To szczególnie istotne w przypadku mieszkań na rynku wtórnym, gdzie zdarzają się przeróżne nieruchomości, których standard mocno się różni, zaskakując pozytywnie, ale i negatywnie. Najważniejsze to oceniać rozsądnie i kierować się zasadą ograniczonego zaufania, sprawdzając dokładnie wszystkie dokumenty, ustalając, jaki jest stan techniczny lokalu oraz budynku.

Lokalizacja mieszkania – dlaczego to tak ważne?

Mieszkanie, w którym spędzimy przyszłe lata, powinno być położone w jak najbardziej atrakcyjnym miejscu. Dla każdego ten parametr może oznaczać coś innego, gdyż jeden lubi gwar miasta, drugi ciszę i zieleń, mimo to warto wyważyć te wartości, decydując się na pewien kompromis. Bardzo istotne jest, żeby w pobliżu znajdowały się sklepy, szkoła, przychodnia czy żłobek, co ma szczególnie znaczenie dla każdego, kto planuje potomstwo. Koniecznie oceńmy, ile zajmie nam dojazd do pracy wybranym środkiem transportu. Dobrze jest pochodzić po okolicy i zobaczyć, czy znajdują się tu miejsca, gdzie zrelaksujemy się po pracy bądź w weekend: park, staw, jezioro itp.

W jakiej kondycji jest budynek?

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest sprawdzenie stanu technicznego budynku. Musimy zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi roku jego budowy, jak i tymi, które związane są z przeprowadzonymi pracami remontowymi. Zapytajmy, co było robione w przeszłości, czy blok był ocieplony, a klatka pomalowana, czy i kiedy nastąpiła wymiana drzwi wejściowych itd. To tylko przykładowe pytania, ale im więcej ich zadamy, tym lepiej. Dokładnie obejrzyjmy klatkę, piwnicę oraz windę, jeśli znajduje się w budynku.

Oglądamy mieszkanie – na co zwrócić uwagę?

Bez wątpienia lokalizacja jest bardzo ważna, tak samo, jak stan budynku, lecz i tak najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić temu, w jakiej kondycji jest samo mieszkanie, które zamierzamy kupić. Żeby to dokładnie ocenić, najkorzystniej oglądać je w dzień, dzięki czemu szybko wyłapiemy wszelkie mankamenty. Oszacujmy, ile potrzeba dodatkowo pieniędzy na remont, w tym celu powinniśmy sprawdzić stan podłóg, ścian, kanalizacji, okien oraz drzwi. Istotne jest też to, ile kosztuje utrzymanie mieszkania, czyli jaka jest wysokość czynszu oraz pozostałych mediów.

Jakie dokumenty sprawdzić?

Mieszkanie wybrane? Przyszedł więc teraz czas na sprawdzenie dokumentów. Najistotniejszym z nich jest księga wieczysta, którą możemy przejrzeć online lub zrobić to bardziej tradycyjnie – poprosić odpowiedni sąd o wydanie odpisu z księgi. Pamiętajmy, żeby treść księgi wieczystej przeanalizować także przed podpisaniem umowy kupna mieszkania, gdyż dzięki temu zyskamy pewność, że w dokumencie nie pojawiły się nowe zapisy. Księga powie nam prawdę o wszystkim, co istotne, czyli kto jest właścicielem nieruchomości, czy mieszkanie ma jakieś wady prawne, na przykład związane z zadłużeniem.

Pamiętając o tym wszystkim, co napisaliśmy powyżej, ustrzeżemy się przed błędami, które mogą kosztować nas bardzo dużo. Nie skazujmy się więc na przyszłe rozczarowania, wybierając lokum z potencjałem – w dobrym stanie, ciekawie położone i tanie w utrzymaniu.