junkers piecyk gazowy

Decyzja o ogrzewaniu centralnym w naszym domu, za pomocą piecyka gazowego, nie jest ostatnim etapem wyboru. Teraz pojawia się najważniejsza kwestia, czyli dobór odpowiedniego piecyka, czy kotła, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Od tego, jaki rodzaj piecyka gazowego wybierzmy, oraz jaka będzie jego moc, zależy komfort korzystania z urządzenia i ogólna jego funkcjonalność dla całej rodziny. Zależy nam przecież na tym, żeby w okresie grzewczym, w naszym mieszkaniu panowała miła, ciepła temperatura. Jeżeli chodzi o dostęp do ciepłej wody, także nie chcemy, aby szybki prysznic, czy nagła potrzeba kąpieli zamieniała się w oczekiwanie na podgrzanie wody, lub problem z brakiem wystarczającej temperatury.

Zaczynamy, więc od zapytania, w jakim miejscu ma znajdować nasz przyszły nabytek?

Od tego zależy podstawowa kwestia, czy zakupujemy piec wiszący, czy stojący. Piecyki gazowe, wiszące, mają takie zalety jak choćby to, że nie wymagają dużej ilości wolnej przestrzeni. Są one też zwykle tańsze od kotłów stojących. Piece stojące, analogicznie są większe i często sprawdzają się najlepiej w osobnych pomieszczeniach, ale też dzięki nim, możemy uzyskać większy komfort na przykład ze stosowania gorącej wody.
junkers piecyk dwufunkcyjny

No i tu dochodzimy do momentu decyzji, czy chcemy piec jedno-, czy dwufunkcyjny.

Mieszkając w małym domu, w którym znajduje się jedna łazienka, piec dwufunkcyjny, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jak sama nazwa mówi, posiada on dwie funkcje. Pierwszą jest utrzymywanie temperatury w pomieszczeniach w sezonie grzewczym. Druga funkcja to podgrzewanie wody, która leci w naszych kranach. Podgrzewanie to, następuje w momencie, kiedy odkręcamy kran. Wtedy to uruchamia się zamontowany w kotle palnik i na bieżąco podczas pobierania wody, ma ona zwiększaną temperaturę.

W przypadku takiego piecyka dwufunkcyjnego potrzebna jest dosyć duża moc urządzenia. Tu najlepiej skonsultować się doświadczonym instalatorem, który za pomocą specjalnych wyliczeń ustali, wymaganą moc, na podstawie punktów poboru wody w domu, jak i przeciętych strat cieplnych danego budynku.

W przypadku kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem kwestia mocy nie jest już tak istotna. Dlaczego?

Woda w takim urządzeniu nie jest podgrzewana na bieżąco, tylko jest magazynowana, aby w każdej chwili móc z niej skorzystać. Tak więc patrzymy tu na moc potrzebną tylko do tego, aby piec gazowy był w stanie utrzymać przyjemną temperaturę w pomieszczeniach, biorąc pod uwagę straty ciepła przez budynek. Wartość ta jest zazwyczaj ujęta w projekcie budynku, jeżeli został on wybudowany niedawno. Jeżeli nie, szacuje się, że budynki z lat 80-tych XX wieku, posiadają straty rzędu 100W/m2, nowe budynki, to zazwyczaj wartości mniejsze niż 80W/m2. Oczywiście moc piecyka także rozpatruje się w zapotrzebowaniu na 1 m2.

Jakiej firmy wybrać piecyk?

Na rynku jest wielu sprawdzonych producentów. Do najbardziej rozpoznawalnych możemy zaliczyć firmę JUNKERS, TERMET, VAILLANT, NECKAR, IMMERGAS, czy SAUNIER DUVAL. Wiemy, że piecyki tych firm będą nam służyć długie lata oraz, że nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem serwisu w przystępnych cenach. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „serwis junkers” a już pojawi się mnóstwo wyników.

Podsumowując. Decyzja o ogrzewaniu mieszkania gazem ziemnym prowadzi do wyboru odpowiedniego urządzenia grzewczego. Jego wybór rozpatrujemy zarówno w kwestiach tego, jakiej funkcjonalności oczekujemy, jak i miejsca, w którym ma się ono znajdować.

żur gaz Autoryzowany Serwis Junkers