ogrodzeni gabionowe

W dzisiejszych czasach dobrze dobrane ogrodzenie to absolutna podstawa, by nasza posesja prezentowała się w wyjątkowy sposób. Coraz więcej osób rezygnuje ze schematycznych rozwiązań budowania ogrodzeń panelowych czy betonowych, na rzecz absolutnego hitu małej architektury – ogrodzeń gabionowych.

Czym są ogrodzenia gabionowe i jakie są ich zalety.

Ogrodzenia gabionowe przeznaczone są dla osób, które cenią innowacyjność i kreatywność. Gabiony zbudowane są z metalowych koszy, które wypełnia się kamieniami, granitem, bazaltem, kwarcytem, wapieniem czy gnejsem.

Ogrodzenia gabionowe bardzo wyciszają hałas uliczny dzięki materiałom dźwiękoszczelnym przyjaznym środowisku. Są bardzo estetyczne – prezentują się nad wyraz spektakularnie, dzięki stalowej konstrukcji wypełnionej masywnymi kamieniami. Niski koszt zakupu w połączeniu ze sprawnym montażem powoduje, że te nowoczesne ogrodzenia są doskonałym rozwiązaniem dla ludzi oczekujących  ogrodzenia gabionowenatychmiastowych rezultatów. Do zalet ogrodzeń gabionowych zaliczyć należy ponadto wielowymiarowość oraz możliwość odpowiedniego wypełnienia pod kątem swojego domu czy ogródka. Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność tych ogrodzeń należy pamiętać, że gabiony są bardzo stabilne, mocne w konstrukcji i nie trzeba wykonywać przy nich fundamentowania, które zawsze wymaga dodatkowej pracy. Dlatego ogrodzenia gabionowe spotykamy przy aranżacjach ogrodowych, obudowach altan, a z mikrogabionów tworzy się meble ogrodowe, murki, czy schody.

Najważniejsze jest jednak to, że gabiony nie wymagają impregnacji. Ponadto są trwalsze od ogrodzeń panelowych. Ogrodzenia panelowe nie mogą równać się z gabionami również jeśli chodzi o wygląd. Gabiony posiadają detale nadające odpowiedni wyraz, grubość siatek czy unikalne wzornictwo. Wszystko to sprawia, że od lat zachwyca się nimi Europa południowa i zachodnia, a od kilku lat trend ten dociera również do Polski. Dzięki ogrodzeniom gabionowym nadajemy naszemu domostwu wyraz tęsknoty za naturalnymi rozwiązaniami, które stanowią alternatywę dla sztucznym materiałów budowalnych. Niezaprzeczalnym atutem jest również to, że wypełnienie siatki można dopasować niemal do każdego stylu architektonicznego. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia i dostępność odpowiednich kruszyw.

Trwałość ogrodzeń gabionowych

Gabiony są odporne na uszkodzenia mechaniczne i właściwości atmosferyczne, dzięki czemu konstrukcje te mogą przetrwać nawet pięćdziesiąt lat.gabiony Posiadają naturalną zdolność filtrowania wody, przez co doskonale znoszą najniższe temperatury. Ekologiczne zastosowanie tych nowoczesnych ogrodzeń umożliwia ponowne wykorzystanie kruszywa w przypadku demontażu. Jeśli chodzi o pielęgnację ogrodzenia gabionowego to nie wymaga ono specjalnych środków czystości. Wystarczy myjka wysokociśnieniowa, która wypłucze gromadzący się między kruszywem brud. Dzięki temu konstrukcja będzie pozbawiona zbędnego balastu i będzie służyła nam znacznie dłużej. Fakt ten może cieszyć tym bardziej, że dzięki ogrodzeniom gabionowym zyskujemy poczucie bezpieczeństwa o wiele większe, niż w przypadku ogrodzeń panelowych. Ściśle przylegające do siebie kruszywo zabezpiecza domowników przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, zapewniając tym samym prywatność i komfort, które byłyby nieosiągalne przy pustej siatce. Dlatego stabilność i masywność gabionów to kluczowe aspekty generujące tak duże zainteresowanie na rynku małej architektury.

Ogrodzenie betonowe czy gabionowe?

Ogrodzenia betonowe w porównaniu z gabionowymi posiadają jedna podstawową wadę, a mianowicie nie są tak estetyczne, jak byśmy tego chcieli. Bez wątpienia nie podniosą prestiżu naszego domostwa. Co innego ogrodzenia gabionowe. Już na pierwszy rzut oka się wyróżniają nadając elegancki wydźwięk naszej posesji. Przyjazne naturze materiały nadają budowli ekonomiczny i ekologiczny rys, który tym bardziej przyczynia się do rosnącego popytu na tę konstrukcję. Bez przepłacania można uzyskać efekt, który będzie niezwykle pięknym dopełnieniem domu. Bo o ile ogrodzenia panelowe są pewnego rodzaju prowizorką – nie dającą odpowiedniej dozy prywatności, o tyle ogrodzenia betonowe, jak i gabionowe, takiego mankamentu nie posiadają. Biorąc jednak pod uwagę tak modną w dzisiejszych czasach ,,eko-budowlankę” warto skorzystać z dobrodziejstw natury i wykorzystać kruszywo zamiast przyczyniać się do rozprzestrzeniania chemii budowlanej. Na pewno nie będziemy takiej decyzji żałowali.

Ogrodzenia gabionowe to bowiem niewielka inwestycja, a efektami można cieszyć się przez wiele lat. Ludzie, którzy zainwestowali w tego typu ogrodzenia są z reguły bardzo zadowoleni, że przy tak niewielkim wkładzie finansowym mogli zbudować ogrodzeniową fortecę. Bezpieczeństwo, ekonomia i prestiż – to właśnie te czynniki, które powodują znaczną przewagę gabionów nad innymi rozwiązaniami ogrodzeniowymi. Wystarczy raz spróbować ogrodzeń gabionowych, by już nigdy nie szukać niczego innego. Ogrodzenia gabionowe to prawdziwy ,,strzał w dziesiątkę”.