ogrzewanie nadmuchowe

Ogrzewanie nadmuchowe to coraz popularniejsza forma instalacji, na jaką możemy się natknąć. Jednak żeby zacząć mówić o plusach, minusach i polecanych zastosowaniach ogrzewania nadmuchowego, należy najpierw dokładnie dowiedzieć się, co to właściwie jest i jak działa.

Zasada działania.

Instalacje, jaką jest ogrzewanie nadmuchowe, można przyrównać do systemu wentylacji. Medium, które przenosi ciepło (i nie tylko, ale o tym później) jest powietrze, które rozprowadzane jest poprzez sieć kanałów umieszczonych w ścianach, suficie lub podłodze. Ale zanim tam się dostanie do przebycia ma jeszcze długą drogę. Najpierw przechodzi przez czerpnie, czyli swoisty pojemnik, w którym przy pomocy filtrów zostaje oczyszczone i odpowiednio „przygotowane”, w podróż do pieca.

brak kaloryferów w pomieszczeniachOgrzanie powietrza następuje w zależności od instalacji,  przez piec nadmuchowy, który może być gazowy, elektryczny, olejowy, na pellet lub popularną ostatnio pompą ciepła; powietrze – powietrze. Ogrzane w nim powietrze trafia następnie do wymienionych na początku akapitu kanałów wentylacyjnych, gdzie za pomocą przepustnic i kratek zostaje wypuszczone w pomieszczeniach. Ten sposób ogrzewania znacznie niweluje straty ciepła powodowane przez budynek i gwarantuje dużo szybsze nagrzanie budynku, często nawet w kilkanaście minut.

Ogrzewanie nadmuchowe zalety:

Ogrzewanie nadmuchowe ma wiele zalet. Z pewnością jest ich więcej niż wad. Z jakiegoś powodu to ono jest najpopularniejszym sposobem ogrzewania budynków na świecie.

Na pewno ogromną zaletą instalacji ogrzewania nadmuchowego, jest jego szybkie działanie, a tym samym mniej zużytego prądu czy innego paliwa, co daje w ciągu roku duże oszczędności. Całość instalacji, jak i jej działanie jest z reguły dużo efektywniejsze i oszczędniejsze niż w przypadku konwencjonalnych metod grzewczych. Dzięki ogrzewaniu nadmuchowemu możemy zaoszczędzić nawet 30% energii. kratki ogrzewania nadmuchowegoDo tego dochodzi brak potrzeby instalowania kaloryferów w pomieszczeniach, co sprawia, że pomieszczenia wyglądają ładniej, a dodatkowo niezajęte powierzchnie, możemy zagospodarować w inny sposób.

Ogrzewanie nadmuchowe pozwala nam sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu. Ustawienia ogrzewania w taki sposób aby ogrzewał on pomieszczenia w odpowiednich godzinach, a dzięki szybkiemu nagrzewaniu pomieszczeń jest to możliwe i opłacalne. Przykładowo po co utrzymywać wysoką temperaturę w sypialni przez cały dzień. Są to niepotrzebne koszty.

Niewątpliwą zaletą, jest możliwość bezproblemowego rozbudowania instalacji o drobne elementy, które sprawią, że będzie ona służyć nie tylko za ogrzewanie, ale także szereg innych urządzeń.

Wśród nich:

  • Klimatyzacja – nie ma potrzeby kłucia ścian i wstawiania klimatyzacji do pomieszczeń. Wystarczy podłączyć moduł do pieca i mamy dopływ zimnego powietrza do każdego z pomieszczeń,
  • nawilżacz – powietrze wydmuchiwane przez system, może mieć regulowany, wymagany poziom wilgotności, dla komfortu oddychania i ogólnego zdrowia,
  • filtry – wśród nich filtry jonizacyjne, oczyszczające powietrze z zanieczyszczeń, a nawet specjalne filtry, które dbają o to, by do pomieszczeń nie przedostawały się grzyby, czy inne alergeny.

Dodatkowo mamy możliwość zainstalowania odpowiednich urządzeń w każdym pomieszczeniu, tak, aby poszczególni domownicy sami regulowali napływające powietrze, do swoich potrzeb.

Ogrzewanie nadmuchowe Wady:

Przede wszystkim, dużo łatwiej jest zaplanować taką instalację, podczas budowy domu. W gotowych budynkach, położenie dosyć dużych kanałów, może okazać się problematyczne i kosztowne. Także nie zaleca się przebudów pomieszczeń z zainstalowanym, zoptymalizowanym systemem.

QuietR DuctNiektórzy zwracają uwagę, że słychać świsty powietrza w kanałach wentylacyjnych, ale wystarczy podczas montażu zadbać o ich odpowiednie wygłuszenie. Przykładowo QuietR Duct to mata mająca na celu najlepsze wygłuszenie ruchów powietrza.

W przypadku awarii, pomieszczenia wychładzają się szybko, z powodu nagłego odcięcia źródła ciepła (kaloryfer pozostanie przez jakiś czas nagrzany, tu nie ma takiego urządzenia). Brak promieniowania w ogrzewaniu nadmuchem, to także brak nagrzewania się ścian, mebli itp.

Ogrzewanie nadmuchowe sprawdza się w każdym budynku i gwarantuje komfort, jak i oszczędności. Największe efekty, przynosi, jako instalacja w domach kanadyjskich, gdzie drewniana konstrukcja nie zabiera ciepła, przez co ogrzanie go tym sposobem, to kwestia kilku chwil.

Jeśli dopiero zastanawiasz się nad budową domu ciekawą alternatywą może być dom kanadyjski. Przeczytaj artykuł o mitach jakie dotyczą domów kanadyjskich >>