ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to jedno z wielu metod ogrzewania pomieszczeń, które od kilku lat zdobywa coraz większe uznanie. Mówiąc o tego typu instalacji, możemy mieć na myśli zarówno ogrzewania elektryczne, jak i wodne, z czego to drugie wydaje się być bardziej ekonomiczne i oszczędne w użyciu. Ale istnieją też miejsca, w których się ono po prostu nie sprawdzi. Dlatego zanim rzucimy się w wir montowania go w całym domu przeanalizujmy czy gdzieniegdzie nie lepiej pozostać przy bardziej tradycyjnych formach.

Zacznijmy od krótkiego rzutu oka na to, czym tak naprawdę jest instalacja ogrzewania podłogowego.

podgrzewana podłoga w kościeleWiele osób posiada błędne przekonanie, ze jest to po prostu konstrukcja rur, na którą kładziemy parkiet czy panele. Nie jest to zbyt precyzyjne, gdyż w rzeczywistości, rury te montowane są „na stałe” w posadzkę. Ale od początku… Odpowiednie instalacje w postaci rur, przez które ma przepływać gorąca woda ogrzewająca pomieszczenie, musi zostać położona na odpowiednio przygotowanym do tego podłożu, a następnie cała konstrukcja jest zalewana jastrychem, czyli specjalną mieszanką podobną do betonu, ale posiadającą inne właściwości termiczne, jak i będącą nieco bardziej elastycznym materiałem. Tak, więc jakiekolwiek błędy w instalacji, problemy i wadliwie położone lub wylane elementy oznaczają przy ewentualnej naprawie, potrzebę całkowitego demontażu posadzki.

Ogrzewanie podłogowe zalety i wady:

Skoro już mniej więcej orientujemy się jak to wygląda, przejdźmy do głównego dylematu, czyli kiedy należy kilkukrotnie przemyśleć potrzebę ogrzewania podłogowego? Zaletą tego typu ogrzewania jest to, że jednorazowe nagrzanie pomieszczenia wystarczy, aby temperatura utrzymała się na wiele godzin po jego wyłączeniu. Ale jednocześnie, tak samo dużo czasu potrzeba, aby ciepło przeniknęło do pomieszczenia od momentu włączenia ogrzewania. Dlatego tego typu rozwiązanie niekoniecznie sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie chcemy mieć możliwość szybkich zmian temperatur. Przykładem takiego pokoju może być sypialnia, gdzie rano chcemy przytulnego ciepła, natomiast wieczorem, dla zdrowszego snu należy nieco zmniejszyć temperaturę.

Sporą zaletą ogrzewania podłogowego jest jego wydajność. Ciepło rozchodzi się po całej podłodze i równomiernie podgrzewa pomieszczenia. Niestety nie jest ono wskazane dla alergików, gdyż ciepło wędruje do góry i podnosi kurz z podłogi.

Planując ogrzewanie podłogowe, nie planujmy ustawiania w pokojach dużej ilości mebli, zwłaszcza ciężkich wypoczynków, niestojących na wyższych nóżkach, masywnych drewnianych szaf, czy grubych wykładzin i dywanów. Wtedy po prostu ciepło do nas nie dotrze z taką mocą jak powinno i w związku z tym ten typ instalacji niekoniecznie okaże się dla nas oszczędnością.

ogrzewanie podłogowe w biurzePodobnie w przypadku planów na położenia grubej, solidnej drewnianej podłogi. Deski mają dosyć duże właściwości izolacyjne i nie przepuszczą wystarczającej ilości ciepła. Natomiast tańsze, cieńsze, ale również drewniane podłogi, zwłaszcza z materiałów niższej, jakości, mogą dosyć szybko ulec różnego rodzaju uszkodzeniom, jak i tworzyć wady na parkiecie, gdyż podczas podgrzewania ich, kurczą się, co może skutkować przesunięciami, wybrzuszeniami, szczelinami a nawet uszkodzeniem jastrychowej wylewki. A tu już blisko do powstania usterki w instalacji.

Tak, więc ogrzewania podłogowe to świetne, oszczędne i komfortowe rozwiązanie. Jednak nie zawsze i nie wszędzie. W niektórych pomieszczeniach lepiej sprawdzi się stary, dobry grzejnik lub ogrzewanie nadmuchowe.