Zakup nowego mieszkania przez rodzinę z dziećmi jest dużym wyzwaniem. Decydując się na swój własny kąt, koniecznie trzeba pamiętać o tym, że jest to inwestycja na dłuższy okres, niekiedy nawet na całe życie. Jest to niezwykle ważne, gdyż potrzeby dorastających dzieci zmieniają się niezwykle szybko.

Europejskie standardy – ile pokoi powinno mieć mieszkanie?

Zgodnie z normami Eurostatu, rodzina z jednym dzieckiem powinna mieć przynajmniej trzypokojowe mieszkanie. Jeden pokój powinien być wspólny, jeden należeć do rodziców, a ostatni do dziecka. W przypadku najmłodszych członków rodziny należy pamiętać o kilku zasadach:

  • co najmniej jeden pokój powinien przypaść dwójce dzieci różnej płci poniżej 12 roku życia
  • przynajmniej jeden pokój dla dzieci tej samej płci w wieku od 12 do 17 lat
  • dzieci innej płci powyżej 12 roku życia powinny otrzymać osobne pokoje
  • dziecko pełnoletnie powinno posiadać swój własny pokój

Zamiast przeglądać oferty, warto znaleźć portal z ogłoszeniami kupna mieszkań, np. w Warszawie: https://obido.pl/app/rynek-pierwotny-warszawa/,  i skorzystać wyszukiwarki. Będziemy mogli dokładnie sprecyzować swoje wymagania, dzięki czemu zaoszczędzimy mnóstwo czasu na tym, że nie będziemy musieli przebierać w ofertach, które nas nie interesują.

Ułożenie i rodzaj pomieszczeń

Dobry rozkład pomieszczeń jest bardzo istotny. Każda sypialnia powinna mieć swobodny dostęp do łazienki, a pokoje małych dzieci powinny przylegać do pokoju rodziców. W przypadku dużej rodziny ogromnym ułatwieniem będą dwie łazienki, co pozwoli zmniejszyć zamieszanie w godzinach porannych, gdy wszyscy szykują się do wyjścia. W każdym mieszkaniu powinno znaleźć się także miejsce na schowek, w którym znajdzie się sprzęt sportowy, buty i rzadko używane rzeczy (jak np. zimowe ubrania w lecie).

Dobra lokalizacja to podstawa

Lokalizacja jest niezwykle istotnym czynnikiem podczas wybierania mieszkania dla rodziny. Dzielnica, w której stoi budynek powinna być w miarę możliwości spokojna, ale jednocześnie dobrze skomunikowana. Dobrze będzie, gdy w najbliższej okolicy znajdować się będzie mały sklep, szkoła, a także bezpieczne miejsce, w którym dzieci będą mogły się pobawić. Najlepiej, gdy pod ręką będzie plac zabaw dla młodszych pociech i orlik, dla tych nieco starszych. Wybierając mieszkanie, warto pomyśleć przede wszystkim o dzieciach. Odległość od miejsca pracy również jest istotna, ale w obecnym świecie wszystko zmienia się w takim tempie, że nie wiadomym jest, czy za rok będziemy pracować w tym samym miejscu. Samo osiedle powinno być zamknięte i posiadać przestrzeń umożliwiającą spędzanie czasu w otoczeniu zieleni.