Posadzki z żywic

Wszechstronne zastosowanie posadzek żywicznych sprawia, że są wykorzystywane zarówno w budynkach użyteczności publicznej, halach produkcyjnych i magazynach, jak i mieszkaniach. Czym są posadzki z żywic?

Charakterystyka posadzek żywicznych

W pomieszczeniach przemysłowych, w których intensywność transportu kołowego jest niska, stosuje się posadzki żywiczne akrylowe, epoksydowe, poliuretanowe lub epoksydowo-poliuretanowe. Są to posadzki cienkowarstwowe, których nie stosuje się, jeżeli podłoga w pomieszczeniu jest narażona na większe obciążenia. Jeżeli podłoże jest silniej obciążane, stosuje się posadzki grubo powłokowe, które dodatkowo są odporne na związki chemiczne, działanie ultrafioletu czy niekorzystne warunki atmosferyczne.

Posadzki żywiczne epoksydowe składają się z ciekłej żywicy epoksydowej, środków modyfikujących oraz ewentualnego dodatku rozcieńczalnika. Posadzki poliuretanowe są natomiast wykonywane z żywicy poliuretanowej z dodatkiem wypełniaczy, pigmentów mineralnych, środków modyfikujących i ewentualnego rozpuszczalnika organicznego. Dodatkowo miesza się żywicę poliuretanową z utwardzaczem poliizolacyjnym. Posadzki epoksydowo-poliuretanowe są wykonywane z masy o określonych proporcjach w celu uzyskania właściwości, jakimi cechują się zarówno posadzki epoksydowe, jak i poliuretanowe.

Posadzki akrylowe powstają z połączenia monomeru lub roztworu polimeru w monomerze, utwardzacza i wypełniacza mineralnego. Zaletą tego typu mieszanki jest możliwość układania jej nawet w temperaturach ujemnych.

Gdzie stosuje się posadzki z żywic?

Posadzki z żywic stosuje się obecnie niemalże wszędzie. Często pokrywa się nimi części wspólne w budynkach wielorodzinnych, korytarze w urzędach, podłogi w halach, chłodniach i magazynach, garażach czy nawet we wnętrzu mieszkań. Są to posadzki trwałe, odporne na zarysowania, wodę, środki chemiczne oraz czynniki atmosferyczne. Dodatkowo do masy można dodawać kolorowe szkiełka, kamyczki, monety, guziczki czy inne elementy, dzięki którym posadzka zyskuje oryginalny wygląd, pożądany w barze czy restauracji.

Zastosowanie posadzek żywicznych obejmuje również układanie ich w pomieszczeniach produkcyjnych, magazynowych, szpitalach, biurach czy laboratoriach, gdzie potrzebne są powierzchnie przewodzące ładunki elektryczne. Można stosować je również w miejscach, w których przechowuje się sprzęt elektroniczny bądź w budynkach zagrożonych wybuchem. Podłogi z żywic zapewniają również sterylność, dzięki możliwości czyszczenia ich silnymi środkami chemicznymi.