
Praca na wysokościach wiąże się ze szczególnym niebezpieczeństwem i jest niezwykle wymagająca. Specjalistyczne urządzenia chroniące pracownika często nie wystarczają i mimo ich stosowania dochodzi do niebezpiecznych, zagrażających życiu wypadków. Właśnie z tego powodu zarówno pracownik, jak i pracodawca, powinni być dobrze zorientowani w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa oraz środków ostrożności minimalizujących ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.
Prace na wysokościach wymagają dostosowania się do licznych przepisów i warunków, które spoczywają zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy. W grę wchodzi m.in. zapewnienie pracownikom instruktażu stanowiskowego, jak i otrzymanie wszelkich zezwoleń dotyczących prac szczególnie niebezpiecznych. Ważne jest także przejście kursów i szkoleń minimalizujących zagrożenie.
Praca na wysokościach – co powinieneś wiedzieć?
Bez wątpienia praca na wysokościach nie jest odpowiednia dla każdego. Wykonywanie jej często wiąże się z branżą budowlaną, a polegać może np. na malowaniu czy naprawie powierzchni znajdującej się na znacznej wysokości. Często są to też prace porządkowe, takie jak np. odśnieżanie dachów lub mycie wysoko ulokowanych okien, a nawet wieszanie banerów.
Każdy z tych przypadków łączy jedna kwestia – potencjalne ryzyko wypadku i wykonywanie zadań zawodowych co najmniej 1 metr od podłoża. Często odbywa się to np. na rusztowaniach, konstrukcjach budowlanych, zwyżkach, stropach czy drabinach.
Świadomość w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
Wypadki na wysokościach często mają tragiczne konsekwencje, dlatego aby je wykonywać, trzeba spełnić szereg wymagań. Przede wszystkim pracownicy muszą zostać zaznajomieni z oceną ryzyka zawodowego, a także zagrożeniami, które mogą ich spotkać. Niezwykle ważne jest także posiadanie uprawnień do pracy na wysokości oraz szkolenia BHP.
Niezależnie od strategii, kształtu przedsiębiorstwa, formuły, rozwoju czy polityki socjalnej firmy, pracownik taki musi również przedstawić orzeczenie o braku przeciwwskazań do tego rodzaju pracy. Co więcej, ma on obowiązek posiadać aktualne badania lekarskie, a na skierowaniu pracodawca musi zaznaczyć, jaki to typ pracy i czy będzie ona wykonywana powyżej, czy poniżej, 3 metrów.
Dla kogo jest praca na wysokości?
Wielu osobom wydaje się, że praca na wysokości nie jest dla nich żadnym wyzwaniem i mogą ją wykonywać bez problemu. W praktyce jednak nie jest to odpowiednie zadanie m.in. dla osób z lękiem wysokości. Niewskazane są też kłopoty z utrzymaniem równowagi, bo skończyć się mogą tragicznie.
Urządzenia chroniące pracownika
Pracodawcy stosują różnorodne, skuteczne środki ochrony pracowników wykonujących czynności zawodowe na wysokościach. Często wyposażeni zostają oni m.in. w szelki bezpieczeństwa. Zależnie od typu pracy, montowane są też balustrady tworzone z poręczy ochronnych umieszczonych na wysokich konstrukcjach. Wszelkie zastosowane metody mają być w stanie skutecznie ochronić pracownika przed spadnięciem ze znacznej wysokości i odniesieniem obrażeń.
Zapotrzebowanie na osoby pracujące na wysokościach
Praca na wysokościach jest bardzo wymagająca i precyzyjna. Sprawia to, że stosunkowo niewielu pracowników jest w stanie ją wykonywać, szczególnie gdy w grę wchodzą naprawdę poważne odległości od ziemi. Właśnie z tego powodu zarówno w Polsce, jak i za granicą, istnieje znaczne zapotrzebowanie na osoby wykonujące tego typu zawody.
Oczywiście warunkiem tu jest zarówno posiadanie odpowiednich uprawnień do pracy na wysokości, jak i możliwości okazania wymaganych certyfikatów. Nie bez znaczenia jest też brak lęku wysokościowego czy umiejętność pozostawania w skupieniu przez wiele godzin pracy.
Pracodawcy zatrudniający takie osoby bardzo często biorą też pod uwagę ich predyspozycje niezwiązane z przepisami. Zwracają uwagę w procesie rekrutacji na takie aspekty, jak np. to, że prace wysokościowe często prowadzone są przy złej pogodzie, deszczu czy wietrze. Niejednokrotnie przebywanie na wysokości wymagane jest przez cały dzień pracy. Otwarcie zaznacza się też, iż niedopuszczalne jest spożywanie alkoholu, co samo w sobie byłoby zachowaniem skrajnie nieodpowiedzialnym i nierozważnym.
Tak rygorystyczne wymagania sprawiają, że niewiele osób stwierdza, iż praca na wysokościach jest dla nich. Z drugiej strony jednak dzięki temu zawody te cieszą się prestiżem oraz wysokimi zarobkami.
Uprawnienia niezbędne do pracy na wysokości
Wszelkie niezbędne umiejętności konieczne do podjęcia pracy na wysokości zdobyć można na specjalistycznym kursie. W jego ramach przyszły pracownik otrzymuje nie tylko dawkę wiedzy teoretycznej, ale również ćwiczy swoją sprawność w obsłudze sprzętu do pracy na wysokościach.
Co więcej, osoby chętnie trenują także swoje umiejętności alpinistyczne i w praktyce mają szansę sprawdzić, czy ten zawód jest dla nich odpowiedni. Cały kurs nie kosztuje wiele, a jeśli wybierzesz miejsce, w którym przeprowadzą go doświadczeni profesjonaliści, możesz liczyć na satysfakcjonujące efekty prowadzące do znalezienia dobrej pracy.
undefined