Kto buduje sobie dom, staje przed wyborem liczby i rodzaju kondygnacji: może to być budynek parterowy, dom z poddaszem użytkowym albo piętrowy. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady. Przyjrzyjmy się zatem domom piętrowym.

Zalety domu piętrowego

Jedną z najczęstszych przyczyn wyboru domu piętrowego jest niewielka powierzchnia działki. Obrys domu musi być wtedy niewielki, a zatem sam parter, niekiedy nawet wraz z poddaszem użytkowym nie zapewniałby wystarczającej inwestorowi i jego rodzinie powierzchni użytkowej. Jeżeli więc działka jest mała, a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i warunki zabudowy nie stoją na przeszkodzie, można postawić dom z dwiema pełnymi kondygnacjami, uzyskując dużą powierzchnię, a jednocześnie oszczędzając miejsce na działce na ogród. Także w sytuacji, gdy rodzina jest lub będzie dwupokoleniowa, dwie kondygnacje dają więcej możliwości mieszkania pod jednym dachem rodzicom i dzieciom, dziadkom i wnukom.

Względy ekonomiczne też nie są bez znaczenia: kto wybierze dom piętrowy z prostym lub płaskim dachem, ten zapłaci za jego postawienie niewiele więcej, a czasami nawet mniej niż za budynek z poddaszem użytkowym. Interesujące projekty domów piętrowych można znaleźć na stronie www.domoweklimaty.pl.

Kiedy nie warto stawiać piętrowego domu

Bywa i tak, że nie da się lub nie ma sensu stawiać dwóch pełnych kondygnacji. Mogą nie zezwalać na to miejscowe przepisy. Nie brak też inwestorów, którym nie odpowiadają schody: bo są drogie, bo trzeba po nich chodzić, a niekiedy też wnosić i znosić ciężkie przedmioty, np. meble czy AGD. Schody zabierają też sporo miejsca, a przecież na dwóch kondygnacjach prawdopodobnie potrzebne też będą korytarze.

Warto też brać pod uwagę ogrzewanie: dwie pełne kondygnacje to duża kubatura. Latem górna kondygnacja może się intensywnie nagrzewać, zimą natomiast obieg wody w instalacji c.o. może sprawiać, że między parterem a piętrem będzie panowała różnica temperatur.

Kompromis: poddasze użytkowe

Rozwiązaniem kompromisowym pozostaje więc budynek z poddaszem użytkowym, czyli górną kondygnacją o powierzchni ograniczonej skosami. Jedną z jego zalet są okna dachowe, zapewniające wspaniały klimat pomieszczeń. Więcej o takich domach przeczytać można w tekście „Funkcjonalna sypialnia z łazienką na poddaszu oraz strefą dzienną na parterze – poznaj zalety projektów z poddaszem użytkowym”. W takich domach dominuje układ: strefa dzienna (użytkowa) na dole, strefa wypoczynkowa na górze.