Wybierz najlepszą pompę ciepła świadomie. Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze producenta, a także konkretnego modelu pompy ciepła dla domu lub firmy.

Czy pompy ciepła mają szanse w niedalekiej przyszłości zastąpić nasze kotły na paliwo stałe, które powodują, że każdej zimy musimy wdychać trujące powietrze? Dużo tutaj zależy od decyzji politycznej i tego czy uruchomiony zostanie program dotacji do pomp ciepła na miarę programu „Mój prąd” który był dedykowany fotowoltaice. Naszym zdaniem jest na to spora szansa, dlatego dziś będziemy chcieli napisać parę zdań na temat producentów pomp ciepła. Jak wybrać najlepszą firmę produkująca pompy, a także instalatora, który zajmie się jej montażem.

Jak tworzony jest ranking pomp ciepła? 

Dostępnych w sieci jest wiele rankingów pomp ciepła. Naszą uwagę zwrócił jeden z nich znajdujący się na stronie https://optimalenergy.pl/pompy-ciepla/ranking/ na której to widzimy ciekawy podział firm i modeli pomp ciepła. Tworząc taki ranking dobrze jest dokonać widocznego tam podziału czyli:

  1. Zestawiamy osobno podmioty zagraniczne i polskie. Nasi producenci nie są aż tak znani, co nie oznacza, że są gorsi od swoich zagranicznych konkurentów. Wręcz przeciwnie. Duża część firm z naszego kraju z powodzeniem konkuruje na zagranicznych rynkach. W naszym kraju z kolei rośnie świadomość klientów i chęć zakupu produktów z Polski. Dla wielu odwiedzających ten ranking z pewnością cenną informacją będzie ta, na którego z naszych producentów warto postawić
  2. Zestawienie różnicuje producentów, a także konkretne modele. Jest to o tyle istotne, że nawet najwyższej klasy producent może wypuścić jedną serię produktu, który delikatnie pisząc nie koniecznie sprawdził się na rynku, był awaryjny i był problem z jego używaniem. Z drugiej strony firma, która nie specjalizuje się w produkcji urządzeń grzewczych wypuszcza na rynek świetną serię produktu, który jest niezwodny i na zakup którego warto się zdecydować. Taki podział zdecydowanie ułatwia podjęcie decyzji. Część konsumentów jest przywiązana do marki, a część szuka po prostu najlepszego w danym momencie produktu

Kolejnym elementem jest podanie informacji na temat samej firmy, od kiedy zajmuje się produkcją tego typu urządzeń i jakie w tym zakresie ma doświadczenie. Łatwiej wtedy ocenić taki podmiot. W przypadku konkretnych modeli najbardziej istotne z punktu widzenia klienta jest to jakie sią wymiary i moc takiego urządzenia. Dodatkowo konieczna jest wiedza jakie zastosowanie ma omawiana pompa ciepła. Urządzenie może nie tylko być wykorzystywane do grzania, ale także do chłodzenia.

Zalety i wady pomp ciepła gruntowych i powietrznych

Nadrzędnym kryterium jakim powinniśmy się kierować, nawet zanim będziemy szukać informacji na temat najlepszej pompy ciepła jest to jaki typ będzie dla nas idealny. Wyróżniamy 2 podstawowe typy pomp ciepła ze względu na sposób i rodzaj zastosowanego wymiennika ciepła:

  • Pompy ciepła z gruntowym wymiennikiem ciepła. Takie urządzenie potrzebuje do pracy połączenia z tzw. wężownicami, które umieszczone są w ziemi w sposób pionowy na głębokości nawet do 100 metrów lub w sposób równoległy zakopane ok. 1,5-2m pod ziemią w naszym ogródku. Wadą takiego urządzenia jest zdecydowanie wyższy koszt montażu i konieczność posiadania sporego ogródka. Zaleta to niewątpliwie lepsza wydajność i praca takiego urządzenia szczególnie w mroźne wieczory.
  • Pompy ciepła powietrzne – tutaj źródłem naszego ciepła jest otaczające nas powietrze. Tego typu pompy są najbardziej popularne ze względu na swoje zalety. Po pierwsze mamy niższy koszt zakupu, po drugie (chyba ważniejsze) nie musimy wykonywać dodatkowych prac ziemnych. Montaż pomp ciepła jest możliwy nawet w kamienicach. Urządzenie wygląda jak taki trochę większy klimatyzator. Do wad musimy tutaj zaliczyć bardzo małą efektywność pracy podczas mrozów. Wtedy oczywiście dalej będziemy mogli uzyskać odpowiednią temperaturę, ale pracować będzie elektryczna grzałka, a nie sama pompa ciepła.

Dla większości z klientów podjęcie decyzji na temat rodzaju pompy ciepła nie stanowi problemu. Decydujące w większości przypadków jest natomiast dostępność miejsca do montażu sond w gruncie.

Czym jeszcze się kierować wybierając pompę ciepła?

Ranking pomp ciepła to jedna z opcji na którą możemy się zdecydować aby ułatwić sobie wybór dostawcy takiego rozwiązania. Kierując się wyborem nie możemy także zapominać o opiniach innych użytkowników czy fachowych recenzjach niezależnych ekspertów. Z pomocą przychodzi tutaj wcześniej wspomniany portal optimalenergy.pl na którym znajdujące się aktualne informacje o ofertach, a przede wszystkim opinie klientów, na które każdy przed podjęciem decyzji zakupowej powinien spojrzeć.