Sufit podwieszany

Ładnie i estetycznie urządzone pomieszczenia to podstawa dobrego samopoczucia w domu, ale czasami pojawia się coś, co trudno zamaskować, a psuje ogólny wygląd danego miejsca. W przypadku, gdy znajduje się to na ścianach, wśród wielu opcji, w zależności od skali problemu, do wybory mamy różnego rodzaju pokrycia, począwszy od tapet i fototapet, przez możliwe elementy ozdobne, jak i takie materiały wykończeniowe jak boazerie. Co innego jak jest to sufit. Tutaj pojawia się rozwiązanie: sufit podwieszany.

Sufit ogranicza nas nieco bardziej, a na nim również mogą pojawiać się nieestetyczne elementy.

Podwieszany sufitPocząwszy od po prostu nierównej powierzchni, poprzez wszelkiego rodzaju założone instalacje (głownie w przypadku pomieszczeń kiedyś przemysłowych, gdzie znajdują się na przykład rury kanalizacyjne). W takim wypadku dobrą inspiracją okazuje się montaż sufitu podwieszanego.

Ten prosty element sprawi, że nadamy pomieszczeniu dużo bardziej estetyczny wygląd. A będąc przy montażu podwieszanych sufitów, jest to także świetne rozwiązanie w przypadku bardzo wysokich mieszkań, głownie spotykanych w starym budownictwie, gdzie wysokość taka nie jest nam potrzebna, a powoduje na przykład dużą utratę ciepła. Jest to też dobry pomysł na wyciszenie mieszkania głownie, jeżeli mieszka nad nami hałaśliwy sąsiad.

Sufit podwieszany, to w miarę prosta konstrukcja, którą o ile czujemy się na siłach, możemy wykonać sami, jak i zatrudnić do tego fachowca.

Najprościej wykonuje się go z lekkich i niesamowicie funkcjonalnych płyt kartonowo gipsowych. W zależności od tego, w jakim celu jest on montowany, na taką odległość od oryginalnego sufitu możemy go zamontować. Z tym, że pamiętajmy o tym, iż sama konstrukcja potrzebuje około 5 cm, więc jest to minimum, o które musimy obniżyć pomieszczenie.

Całość montowana jest na specjalnie przygotowanych do tego typu montaży profilach stalowych CD i UD. UD montujemy do ścian, CD jako stabilizatory. Rusztowanie, do którego mają zostać przykręcone płyty kartonowo gipsowe, będzie różnić się w zależności od tego, w jakim celu montujemy sufit podwieszany.   Występuje tu choćby różnorodność wieszaków, od których zależy wytrzymałość i poziomowanie sufitu, w odniesieniu do różnego rodzaju odległości od oryginalnej powierzchni.

Tak więc przed przystąpieniem do montażu, warto przejrzeć odpowiednie fora i portale poświęcone dokładnym technicznym zagadnieniom z tym związanym. Jednak niezależnie od tego, czy chcemy zasłonić nierówności, czy znacząco obniżyć pomieszczenie, a może marzy nam się asymetryczna konstrukcja podświetlona LED, wszystko jest w praktyce proste do wykonania. Wystarczy się odważyć.

A oto przykład jednego z lokali:

Podwieszany sufit w lokalu