Mimo że rozwój technologii i powstanie płaskich modeli telewizorów spowodowało, że szafka RTV nie wydaje się już być niezbędnym wyposażeniem salonu, nie warto z niej rezygnować. Stolik pod telewizor to niezwykle funkcjonalny mebel, który pomoże w uporządkowaniu wnętrza. Odpowiednio dobrany może stanowić również element dekoracyjny. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed zakupem szafki RTV.

1. Szafka RTV — dlaczego warto zainwestować w szafkę pod telewizor?
2. Jak wybrać odpowiednią wielkość szafki RTV?
3. Jak dopasować szafkę RTV do pozostałych mebli? Rodzaje szafek RTV
4. Z jakiego materiału wybrać szafkę pod telewizor?

Szafka RTV — dlaczego warto zainwestować w szafkę pod telewizor?

Szafka RTV to nie zawsze pierwszy mebel, który kupowany jest do mieszkania. Mimo że z pozoru to nieistotny element wystroju, warto dokładnie przemyśleć jego zakup. Odpowiednio dobrany zagwarantuje komfort w trakcie oglądania telewizji, a także stanie się funkcjonalnym miejscem do przechowywania różnych przedmiotów, od słuchawek i pilota, po płyty z grami i filmami oraz książki. Szafka RTV to również dobry sposób na ukrycie kabli, które burzyć mogą estetykę wnętrza. Z tego powodu kupując stoli pod telewizor, warto zdecydować się na modele z wycięciami czy szufladami.

Jak wybrać odpowiednią wielkość szafki RTV?

Wybierając szafkę pod telewizor, warto wziąć pod uwagę jej wysokość. Zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski stolik będzie powodować dyskomfort w czasie oglądania telewizji. Ekran powinien znajdować się trochę poniżej oczu, dlatego wielkość szafki dopasować należy również do wielkości telewizora. Zbyt duże urządzenie w połączeniu z masywną szafką może dawać przytłaczający efekt i dominować nad całą aranżacją wnętrza. Zakup szafki RTV to dobry sposób na tworzenie domowego centrum multimedialnego, dlatego wielkość szafki dopasować należy również do ilości akcesoriów, jakie chcemy w niej umieścić. Warto wziąć pod uwagę nie tylko obecnie posiadane sprzęty, ale również planowane zakupy. Dzięki zakupowi dobrze przemyślanej, uniwersalnej szafki, nie będzie konieczna jej wymiana wraz z kupnem nowego modelu telewizora czy dodatkowych urządzeń.

Jak dopasować szafkę RTV do pozostałych mebli? Rodzaje szafek RTV

Szafka RTV powinna stać się integralną częścią wnętrza. Z tego powodu wybierając odpowiedni model, warto zdecydować się na mebel w podobnej estetyce oraz kolorystyce jak reszta mebli. Zakupić można gotowe zestawy, w skład których, obok szafki RTV wchodzi również regał, półki czy stolik. Jednak podobny, spójny wygląd to niejedyna opcja. We wnętrzach o charakterze bardziej awangardowym szafka rtv może wyróżniać się kontrastową barwą. W wersji minimalistycznej zdecydować można się szafkę złożoną dwóch lub trzech półek. Taki model pomieści telewizor, ale również instrukcje do sprzętu. Minusem jest brak miejsca do schowania kabli. Dostępne są również modele bardziej rozbudowane i masywne, z dużą ilością szuflad i półek. Duża szafka RTV w małym salonie może pełnić jednocześnie funkcje komody i mieścić nie tylko sprzęt, czy płyty z filmami, ale także książki. Należy pamiętać jednak, aby nie dominowała nad resztą mebli wielkością. W niewielkich pomieszczeniach dobrze sprawdzają się również lekkie, niezabudowane szafki w jasnych kolorach, które optycznie powiększą przestrzeń. Podobny efekt daje szafka wisząca. Warto zdecydować się na szafkę niezabudowaną z tyłu, która zapewnia odpowiednią wentylację i nie powoduje nagrzewania się sprzętów. Ciekawą opcją jest szafka RTV na kółkach, dzięki czemu zmiana wystroju mieszkania, czy przestawienie jedynie telewizora nie stanowi problemu.

Z jakiego materiału wybrać szafkę pod telewizor?

Przy wyborze szafki RTV istotny jest również materiał wykonania, który warunkuje jej funkcjonalność. Często wybieranymi modelami są meble drewniane. Drewno to materiał niezwykle trwały, a wykonany z niego stolik poddawany odpowiedniej konserwacji może służyć przez kilkadziesiąt lat. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i dobrze znosi przeprowadzki. Drewniane meble nie elektryzują się, przez co przyciągają mniej kurzu niż modele z innych tworzyw. To zatem dobry wybór dla osób cierpiących na alergie. Dodatkowo drewno to naturalny materiał, który dzięki właściwościom higroskopijnym tworzy we wnętrzu wyjątkowy, korzystny dla domowników klimat.
Zaletą szafek RTV z drewna jest także elegancki wygląd i uniwersalny design. Dobrze uzupełniają aranżacje w różnych stylach, od klasycznego i minimalistycznego, przez boho i styl skandynawski. Ważną cechą drewnianych mebli jest również ich unikalność. Każdy model posiada indywidualną, unikatową strukturę słoi. Do wnętrz nowoczesnych dobrze pasuje natomiast szafka rtv wykonana z metalu. Zaletą tworzywa jest odporność na zanieczyszczenia, bakterie oraz czynniki zewnętrzne. Stoliki z metalu są łatwe do utrzymania w czystości. Inną opcją jest model ze szkła. W połączeniu ze stalą i betonem szafka jest nie tylko wytrzymała i dobrze spełni swoją funkcję, ale będzie stanowić stylowy element dekoracyjny.