Trendy pojawiają się niemalże w każdej branży i są symbolem rozwoju, podążania za zmieniającymi się obyczajami i tendencjami społecznymi. Dotyczą one nie tylko mody, ale także muzyki, kinematografii i design ‘u.

Niegdyś modne plastikowe krzesła, stare meblościanki i dywany perskie wyparły minimalistyczne dodatki, proste kształty i jasne barwy. Kiedyś modne krajobrazy wieszane na ścianach dziś zastąpiono cegłą, nawiązującą do industrialnych wnętrz. Przeglądając ostatnie katalogi zauważyć możemy nie tylko pewną tendencję w wyborze mebli, dodatków, oświetlenia, ale także w zakupie płytek łazienkowych.

Które z nich są prawdziwym hitem 2019 roku i będą królować jeszcze przez wiele lat w naszych pomieszczeniach?

Duże wzory i mocne kolory – jakie płytki ceramiczne wybrać?

Prawdziwym hitem, wychodzącym naprzeciw klasycznym, prostym i minimalistycznym rozwiązaniom stały się duże wzory, kontrastujące barwy i zdecydowane akcenty. Niegdyś modny styl skandynawski, bazujący na niewielkich, małych płytkach, ułożonych na wzór szpitali staje się przestarzałym. Dzieje się to na rzecz mocnych kolorów – zieleni, granatu i czerni. Wzory florystyczne i marynistyczne stanowią za mocny akcent i doskonale komponują się z najmodniejszymi kolorami tego sezonu – błękitem, pastelami, butelkową zielenią.

W tym roku zapanował też trend łączenia różnych struktur i wykończeń. Doskonałym przykładem będzie ozdobna tapeta imitująca ogród lub dżunglę, która świetnie zrównoważy się dużymi kaflami w dopasowanym odcieniu. Kilka drobnych dodatków w postaci wiklinowych koszyków, sznurków i świeczek o świeżych nutach zapachowych z pewnością dopełni ten styl, tworząc z naszej łazienki istną oazę spokoju.

Alternatywą dla wzorów i tapet są jednobarwne ściany, w mocnych, wyrazistych akcentach kolorystycznych. Tu od wielu sezonów już króluje fuksja i turkus, który świetnie wkomponuje się z minimalistycznymi kafelkami w kolorze kości słoniowej lub szarości. Wyraziste ściany w niewielkich łazienkach powiększają wnętrza, stwarzając naturalną głębię. W tym celu rekomenduje się malowanie ich naprzeciw wejścia, stwarzając efekt tzw. rybiego oka.

Niewielkie i drobne płytki ceramiczne

Ku zdziwieniu wielu, obok dużych wzorów i mocnych kolorów, popularne są niewielkie, drobne płytki ceramiczne, przywołujące na myśl tradycyjne mozaiki. Trend ten swoje początki upatruje w czasach renesansu, powracając tym samym do naszych łazienek niczym bumerang.

Oprócz niewielkich kwadratów i prostokątów niezwykle popularne stają się trójkąty i diamenty, które imitują romby. Ten optyczny efekt stanowi za ciekawą dekorację, a odpowiednie ich ułożenie wydłuża optycznie pomieszczenie. W przypadku tak intrygujących aranżacji należy bazować na dodatkach prostych i geometrycznych.

Beton, marmur i drewno jako płytki ceramiczne?

Tak! Płytki kamienne imitujące marmur to prawdziwy hit ostatnich lat. Są nie tylko eleganckim akcentem w wystroju wnętrz, ale przede wszystkim stanowią za doskonałą alternatywę dla prostych i minimalistycznych rozwiązań. Jeśli więc poszukujesz jasnych płytek, imitujących naturalne kamienie lub surowce – to właśnie ten wybór może okazać się niezwykle uniwersalnym i ponadczasowym. Wbrew pozorom ich zastosowanie świadczy o nowoczesnym podejściu do aranżacji wnętrz i stanowi za idealne pole do dekorowania.

undefined