Na rynku dostępna jest cała gama różnego rodzajów tynków oraz innych materiałów służących do wykończenia elewacji np. beton architektoniczny czy deska elewacyjna. Każdy z tych materiałów posiada konkretne właściwości, które pretenduje je do użycia na poszczególnych partiach budynku lub w szczególnych sytuacjach związanych z lokalizacją domu. W tym artykule skoncentrujemy się na tynku mozaikowym – jakie ma właściwości i  gdzie warto go użyć.

Tynk mozaikowy zaliczany jest do grupy tynków cienkowarstwowych. Składa się z żywicy akrylowej oraz barwionego kruszywa. Charakteryzuje się mrozoodpornością i paroprzepuszczalnością. Tynk ten jest również odporny na uderzenia mechaniczne i działanie wody. Ze względu na swoje właściwości posiada szerokie zastosowanie. Można go użyć zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach często eksploatowanych, gdzie ściany narażone są na uszkodzenia. Najczęściej wykorzystywany jest na cokole domu, filarach oraz na klatkach schodowych w budownictwie wielorodzinnym.

tynk mozaikowy

Tynk mozaikowy w porównaniu z pozostałymi innymi materiałami wykończeniowymi jest nieco tańszy. Dostępny jest w różnych kolorach i grubościach ziaren. Przeważnie wybierana jest frakcja od 0,8 mm do 1,2 mm. Wybierając tynk warto postawić na wysoką jakość materiałów gwarantowaną przez sprawdzonego producenta. Firma KOSBUD posiada w swojej ofercie tynk mozaikowy MOZALIT który cieszy się dużą popularnością wśród klientów i zagościł już na wielu domach, gwarantując trwałość na długie lata.