
Naturalny, drewniany parkiet w domu, to wysoce estetyczne rozwiązanie, które z powrotem kusi wielu ludzi przygotowujących się do generalnego remontu. W tej chwili tanie i proste do ułożenia panele laminowane nadal są najpopularniejszą metodą wykończenia podłogi, ale naturalne drewno zaczyna wracać do łask. Jeżeli decydujemy się na parkiet, musimy zastanowić się nad jeszcze jedną kwestią. Czy zlecamy położenie parkietu fachowcom, czy może sami spróbujemy sprostać temu zadaniu? Układanie parkietu nie jest trudne!
Układanie parkietu samemu nie jest trudne, natomiast na pewno wymaga dokładności i cierpliwości.
Tak więc skoro postanowiłeś jednak pokazać, na co Cię stać, czytaj dalej i dowiedz się jak od początku do końca przygotować się, a następnie prawidłowo zamontować Twoją nową podłogę.
No to przystępujemy do samodzielnego układania parkietu!
Ale najpierw trzeba przygotować pomieszczenie. Potrzebujemy zarówno dobrze uprzątniętej przestrzeni, jak i odpowiednio przygotowanego podłoża. No to lecimy!
- Pozostawienie w pokoju jakichkolwiek mebli itp. nie przyniesie nic dobrego. Chcesz położyć parkiet idealnie, pozostaw sobie idealne podłoże, bez zbędnych rupieci. Przesuwanie w trakcie kładzenia klepek, nie tylko zaszkodzi pracy, a wręcz jest niewskazane podczas tak precyzyjnej roboty.
- Dokładnie zmieć całe podłoże. Musi być idealnie czyste, także bez pyłu i kurzu.
- Jeżeli podłoga jest już bez zanieczyszczeń, pyłu i wszelakich resztek, dochodzimy do miejsca, gdzie dokładnie trzeba ją wyrównać. Wszystkie rysy, pęknięcia itp., muszą być starannie wygładzone za pomocą żywicy epoksydowej.
- Po wyschnięciu wypełniaczy podłoże starannie gruntujemy przeznaczonymi do tego środkami. Pozwoli to na lepsze przyklejanie się klepek.
- Aby osiągnąć najlepsze efekty, podłoże nie może być za bardzo wilgotne, a jego temperatura powinna oscylować w granicy temperatury pokojowej.
- Deski przygotowane do układania parkietu nie mogą mieć wyższej wilgotności niż 9%.
- Gdy przygotowania są już za nami, powoli można zacząć zbierać potrzebne do położenia parkietu materiały.
Kolejne kroki przybliżają nas już do właściwych czynności, których zwieńczeniem ma być idealny parkiet drewniany, w naszym domu.
Część niezwykle żmudna, ale przy odrobinie cierpliwości i precyzji, efekty będą naprawdę satysfakcjonujące.
- Pomieszczenie, w którym ma być kładziony parkiet, musi być dobrze wentylowane, jak i zachować odpowiednie parametry. Dzięki temu zniwelujemy ryzyko deformacji położonych fragmentów parkietu, czy powstawania szpar. Temperatura pomieszczenia nie powinna być niższa niż 15 stopni Celsjusza, a wilgotność nie może przekracza 70%.
- Na tym etapie, powinniśmy już mieć podjętą decyzję odnośnie tego, jaki wzór ma powstać na naszej podłodze. Najpopularniejsza jest chyba jodełka, ale istnieje szereg różnych kombinacji, dających naprawdę ładne efekty. Tak czy inaczej, mając ustalony wzór, rozpoczynamy jego układanie od rogu pomieszczenia. W ten sposób uchronimy się przed nierównościami i przekrzywieniami wzoru (zakładając oczywiście, że mamy pewność, iż pokój ma idealne kąty). W pracy bardzo dobrze pomagają linki pomocnicze rozciągnięte wzdłuż ścian, czy po przekątnej.
- Pomieszczenie dzielimy na kilka partii, gdzie kolejno nakładamy warstwę kleju za pomocą ząbkowanej pacy, następni przykładamy do niej klepkę i dociskamy. Do odpowiedniego dociśnięcia drewna do kleju, przydaje się także gumowy młotek.
- W wyniku wahań temperatur i wilgotności powietrza drewno pracuje, zmniejszając lub zwiększając swoją powierzchnię. Dlatego kładąc parkiet, należy zachować odstępy od ścian, o szerokości około 1 cm. Zostaną one na koniec przykryte listwami przypodłogowymi, a klepki będą mogły spokojnie się rozprężać, bez powstawania nierówności i wybrzuszeń.
- Po ułożeniu parkietu chcemy uzyskać jego idealną powierzchnię, w tym celu przeprowadza się zabieg cyklinowania. Tutaj może być nam już potrzebny profesjonalny sprzęt i obsługująca go osoba.
- Po cyklinowaniu dokładnie odkurzamy całą powierzchnię. Ewentualny pył zbieramy i oddajemy go do specjalnej zaprawy, aby uzupełnić nim powstałe szczeliny i pęknięcia.
- Na tak przygotowany parkiet, nakładamy olej lub jeżeli chcemy uzyskać efekt tafli odpowiedni lakier.
- Na koniec dobrze jest znowu użyć profesjonalnego sprzętu, tym razem do polerowania. Maszyna taka doskonale wygładzi nadmiar lakieru lub oleju i wzmocni całość parkietu.
Trochę zacięcia, odrobina wiary w siebie i przede wszystkim dbałość o szczegóły. To jest nam potrzebne, jeżeli będziemy chcieli sami położyć parkiet w naszym domu. Dokładne przestrzeganie instrukcji, poradników itp. sprawi, że będzie to naprawdę owocne. I pozostanie nam cieszyć się piękną, nową podłogą, która powinna służyć przy odpowiedniej konserwacji, przez wiele lat. Jeśli jednak nie mamy czasu na tego typu zajęcia zlećmy układanie parkietu profesjonalnej firmie!
U nas ekipa uwinęła się z parkietem bardzo szybko – ale mieliśmy porządnych fachowców z bardzo dobrym sprzętem. Dużym ułatwieniem był zszywacz podłogowy – świetnie sobie radzi z parkietami. Aż byłam zaskoczona jego wydajnością, mąż zresztą też. Dzięki temu fachowcy poradzili sobie z kładzeniem parkietu w pokoju w zasadzie w jeden dzień!