Zestaw kina domowego pozwoli poczuć się jak w centrum filmowych wydarzeń. Wysoka jakość obrazu i dźwięku to przyjemność z takiego domowego seansu dla całej rodziny w trakcie oglądania ulubionych filmów. Poniższy poradnik stanowi pigułkę wiedzy dla wszystkich osób, które są na początku swojej drogi z kinem domowym i szukają aktualnie najlepszego dla siebie rozwiązania.

 

1. Kino domowe – czy warto w nie zainwestować? 

2. Co składa się na zestawy kina domowego? 

3. Jaki amplituner warto wybrać do kina domowego? 

4. Jak dobrać głośniki do zestawu kina domowego? 

5. Soundbar z subwooferem czy bez subwoofera na który warto się zdecydować? 

6. Jak ustawić kino domowe, aby cieszyć się najwyższą jakością dźwięku? 

Kino domowe – czy warto w nie zainwestować? 

To, co wyróżnia zestawy kina domowego to to, że można z nich korzystać w zasadzie od razu po zakupie. Wysoka jakość dźwięku i obrazu – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki. To produkty przeznaczone przede wszystkim dla tych osób, które chcą przenieść kinową jakość do własnego domu. Liczba kanałów nie jest obecnie tak ważna jak w przeszłości – platformy streamingowe umożliwiają dostęp do ogromnej liczby dzieł kinematografii, co pozwoli na oglądanie filmów bez konieczności udawania się do kina!

Co składa się na zestawy kina domowego? 

Kina domowe składają się zazwyczaj z kolumn (zwykłych oraz subwoofera odpowiadającego za basy, wzmacniacza oraz odtwarzacza blue-ray lub dvd. Co do zasady elementy umożliwiające odtwarzanie dźwięku to np. dolby digital plus lub dolby truehd czy dolby atmos. Telewizor posiadający takie oprzyrządowanie będzie stwarzał możliwość nieskrępowanej rozrywki. Posiadanie wi fi oraz decyzja o rozmieszczeniu poszczególnych elementów takiego kina to szansa na zapewnienie sobie najwyższej jakości dźwięku i obrazu. Bezprzewodowe kino domowe to idealne rozwiązanie dla posiadaczy niedużych pomieszczeń.

Jaki amplituner warto wybrać do kina domowego? 

Zestaw kina domowego będzie jeszcze lepszy jeśli zdecydujemy się go wyposażyć w amplituner, który odpowiada za nagłośnienie sprzętu oraz zajmuje się obróbką sygnału. Ostatnie lata jednoznacznie udowodniły, że na naszych oczach miała miejsce rewolucja, dzięki której amplitunery av zajmują się także przetwarzaniem sygnału wideo. Mają wejścia i wyjścia HDMI, a także wspomagają sygnał 4K.

Jak dobrać głośniki do zestawu kina domowego? 

Dekodery dźwięku, zestawy głośników do kina domowego, master audio – to wszystkie określenia kojarzone z kinem domowym, które pozwolą poczuć prawdziwe filmowe emocje w zaciszu własnego domu. Aktualnie najczęściej spotykanym elementem w kwestii nagłośnienia w przystępnej cenie jest soundbar. Ujmując to najprościej – to belka dźwiękowa, lepsza od standardowego nagłośnienia w tv, która sprawia, że cały system działa sprawniej we własnym domu. Koszt takiego sprzętu jest też ciekawszy niż w przypadku głośników kupowanych osobno. Pozwala to jednocześnie zaoszczędzić cenne miejsce w domu, co docenią szczególnie Ci, którzy nie dysponują odpowiednio dużą przestrzenią mieszkalną.

Soundbar z subwooferem czy bez subwoofera na który warto się zdecydować? 

Jeśli rozszerzasz swoją kolekcję sprzętów o kolejne produkty – w Twoich zasobach nie powinna zabraknąć także subwoofera. Występuje on w wariancie pasywnym i aktywnym, a także przewodowym i bezprzewodowym. Obecnie na rynku występuje naprawdę wiele wariantów, spośród których możesz wybrać najlepszą dla siebie opcję. 

Taki głośnik niskotonowy (subwoofer) zdaje się być nieodłącznym elementem wyposażenia każdego soundbara. Czasem wystarczy jednak sama listwa dźwiękowa. Jeżeli rozważasz, czy kupić taki sprzęt – warto poddać głębszej analizie to, czy faktycznie doznania słuchowe są dla Ciebie i reszty domowników tak ważne. Jeśli nie zaliczasz się do grona audiofilów – wówczas z powodzeniem możesz sięgnąć po standardowe rozwiązanie.

 

Jak ustawić kino domowe, aby cieszyć się najwyższą jakością dźwięku? 

Klasa kina domowego jest ważna przy jakości dźwięku, jednak praktyka dowodzi, że nawet najdroższy sprzęt nie zapewni domyślnie najlepszej jakości dźwięku, jeżeli nie zadbasz o odpowiednie ulokowanie kolumn. Jest kilka metod pozwalających uzyskać upragniony efekt. Naczelna zasada głosi, że wszystkie głośniki z zestawu powinny być rozmieszczone tak, jak podczas nagrywania całej ścieżki dźwiękowej. Jest kilka metod umożliwiających osiągnięcie jak najlepszych rezultatów. Wspólny mianownik polega na tym, aby głośnik centralny był nad ekranem lub pod nim.

Głośniki surroundowe z kolei powinny być ulokowane po obu stronach od miejsca odsłuchu – w tym ok. 0,5 – 1 m ponad linią uszu widza. Wbrew obiegowej opinii subwoofer również wymaga odpowiedniego ulokowania. Z uwagi na dość silne sprzężenie akustyczne z okalającą  przestrzenią nie powinno się go ustawiać zbyt blisko ścian bocznych oraz rogów pomieszczenia. W przeciwnym przypadku mogłoby bowiem dojść do zdominowania odsłuchu przez wyjątkowo niskie tony oraz wrażenie dudnienia.

Przetestuj kilka rozwiązań i wybierz najlepszy dla siebie wariant!