
Ogród to prawdziwa oaza spokoju – umożliwia relaks w gronie najbliższych oraz zapewnia idealną przestrzeń do odpoczynku. Planując lub remontując swoją działkę podjąć musisz kilka istotnych decyzji, które wpłyną nie tylko na estetykę, ale również na funkcjonalność terenu. Podczas analizowania trendów i poszukiwania inspiracji przeglądasz katalogi największych sklepów internetowych i zerkasz przez płot sąsiadów, w poszukiwaniu uniwersalnych i ciekawych rozwiązań. Przechadzając pomiędzy alejkami supermarketów wybierasz produkty, które odpowiadają obranemu stylowi lub twojej wizji. Nierzadko zmieniasz zdanie lub podejmujesz ją pod wpływem emocji czy impulsu.
Nic dziwnego, bowiem zagospodarowanie ogrodu to prawdziwe wyzwanie. W końcu teren ma spełniać dwojaką rolę: być pięknym miejscem umożliwiającym odpoczynek od zgiełku miasta oraz funkcjonalną przestrzenią, gwarantującą bezpieczeństwo i komfort przez cały rok. Mając na uwadze te dwa elementy, sporządzona została lista trzech najważniejszych aspektów, które musisz przeanalizować podczas planowanego remontu lub aranżacji.
Urządzenia elektryczne w ogrodzie
Zacznijmy od najważniejszej i często najbardziej problematycznej kwestii – od urządzeń elektrycznych, które w ogrodzie i na tarasie spotykamy niemalże w każdym kącie. Ich odpowiednie rozplanowanie i bezpieczne zamontowanie gwarantuje szereg udogodnień – zarówno w dzień jak i w nocy. Zastanawiając się więc czego potrzebuje Twój ogród, weź pod uwagę:
- a) Furtki i bramy – które oprócz opcji automatycznego zamykania i otwierania, połączone są z domofonem umożliwiającym kontakt z gościem. Nowoczesne modele uwzględniają połącznie obrazu video z dźwiękiem (tzw. wideofony).
- b) Oświetlenie – jeden z ważniejszych aspektów naszego ogrodu, tarasu, ale także podjazdu czy basenu. To dzięki niemu działka staje się nie tylko bezpieczniejszym, ale również piękniejszym miejscem. Zarówno rozproszone, jak i punktowe oświetlenie sprzyja budowaniu nastroju, dzięki czemu ogród jest doskonałym terenem do długich, nocnych rozmów z ukochaną osobą lub grillowaniu w gronie najbliższej rodziny (w tym celu doskonale sprawdzi się źródło o barwie 3000K).
Planując punkty świetlne pamiętaj, aby wcześniej rozplanować rozkład ścieżek i podjazdów. W altanach popularne stają się lampiony lub światełka wieszane na suficie. Na dużych terenach, gdzie ważne jest intensywne i dobrze rozproszone światło, doskonałe sprawdzają się lampy uliczne.
Oprócz powyższego, pamiętaj o tym, że: po pierwsze – światło zewnętrzne powinno mieć wymienną oprawę, która ułatwi niwelowanie ewentualnej awarii. Po drugie – sterowanie strefowe wymaga odpowiedniego rozprowadzenia kabli, co z kolei wiąże się z osobnym zasianiem i sterowaniem osobnymi łącznikami. Po trzecie – pamiętaj, iż oprawy muszą być przystosowane do specyficznych i trudnych warunków (np. wilgoci), a więc nie możesz stosować punktów przeznaczonych do pomieszczeń wewnętrznych, takich jak kuchnia czy salon. Parametr, który wskaże ci, że oprawa przystosowana jest do ogrodu to tzw. IP, które minimum powinno wynosić 54.
- c) Gniazda zasilające – czyli punkty, umożliwiające korzystanie z wszelkich narzędzi zasilanych elektrycznie (np. grill elektryczny ustawiony na tarasie). Najczęściej planujemy i montujemy je w strefach relaksu i odpoczynku – niedaleko kanapy, stołu lub w altanie z narzędziami.
- d) System nawadniania trawnika – czyli sposób na wiecznie zielony, zadbany i zdrowy teren, umilający codzienne spacery i pracę pośród grządek warzyw. Jak sama nazwa wskazuje, system ten zasilany jest wodą, a rozprowadzanie odbywa się strefami. Najnowocześniejsze rozwiązania pozwalają na wykorzystywanie czujników znajdujących się w glebie.
- e) Dekoracje w postaci np. fontanny – alejki, oświetlenie, piękne kwiaty… to oczywiście tylko namiastka możliwości, które możesz mieć w swoim ogrodzie. Wielu miłośników pięknych, przydomowych terenów decyduje się na dodatkowe dekoracje, takie jak np. fontanny. Każda z nich wymaga osobnego sterowania, a to z kolei wiąże się z zaplanowaniem i doprowadzeniem osobnego kabla. Biorąc pod uwagę ogrom koniecznych prac, dobrze jest zaplanować taki element wcześniej, minimalizując tym samym koszty.
Więcej rozwiązań i porad z tej kategorii zaoferuje ci internetowa hurtownia elektryczna dlaelektrykow.pl.
Rośliny uprawne
Wybierając idealne rośliny do swojego ogrodu, pamiętać musisz o warunkach w naszym kraju. Pod względem uprawy znaczenie ma gleba, nasłonecznienie, położenie i ukształtowanie terenu. Podziel całą przestrzeń na odpowiednie strefy, a następnie dobierz pod nie rośliny, które będą miały idealne warunki do rozrostu lub kwitnięcia. Oprócz estetyki pamiętaj, aby wybierać gatunki łatwe do pielęgnacji – najoptymalniejszym rozwiązaniem będzie piękny ogród bez wielu godzin pracy i edukacji w zakresie ogrodnictwa.
Pośród szerokiej oferty kwiaciarni, sklepów ogrodniczych i firm aranżacyjnych, warto zdecydować się na którąś z poniższych propozycji.
- a) Jodła kalifornijska – górskie, duże i silne drzewo, wykazujące się ogromną odpornością na zmiany warunków atmosferycznych. Rozłożyste gałęzie wyrastają z pnia, stwarzając płaszcz dający cień. Dzięki takim właściwościom jodła doskonale sprawdzi się nieopodal strefy wypoczynkowej, która wymaga przyjemnego chłodu i osłony od uporczywego słońca. Sadzona w dużych ogrodach, jak i pojedynczo, w formie osłony przed wzrokiem wścibskich sąsiadów.
- b) Hortensje – piękne, kolorowe i rozłożyste kwiaty, przypominające pompony. Doskonale czują się w miejscach zacienionych i osłoniętych od wiatru. Co ważne z punktu widzenia naszej strefy klimatycznej – mogą z powodzeniem zimować bez okrycia i specjalnego przygotowania na ujemne temperatury. Wymagają pielęgnacji zwłaszcza w marcu, kiedy to przycina się pędy, przyczyniając się do większego rozrostu. Przeznaczone do pielęgnacji dla średnio-zaawansowanych ogrodników.
- c) Ognik szkarłatny – jak sama nazwa wskazuje, roślina uwielbiająca nasłoneczniony i odsłonięty teren. Ognik kwitnie na biało, owocując na żółto lub pomarańczowo. Doskonały do sadzenia w grupach lub pojemnikach – również przy oknach lub balustradach.
- d) Perukowiec podolski – szeroki krzew, sięgający nie więcej niż 5m. Doskonały do dużych ogrodów, w celu aranżacji większej, otwartej przestrzeni. Kwitnie w maju, dając żółtawe, drobne kwiaty i purpurowe owocostany. Niezwykle estetyczny i niepozorny, stanowiący za doskonałą dekorację zarówno jesienią, jak i późną wiosną. Nie jest kłopotliwy w uprawie, co z pewnością docenią niedoświadczeni właściciele.
Strefa wypoczynkowa
Skoro mamy już starannie rozplanowane alejki i ścieżki, każdy kąt ogrodu oświetlony jest w odpowiedni, bezpieczny sposób, a wokół rozrastają się krzewy i pachnące kwiaty, czas zagospodarować swoją wymarzoną strefę wypoczynkową. Oczywiście jej wygląd to kwestia indywidualna, która powinna uwzględniać potrzeby mieszkańców domu. Warto jednak pamiętać, że miejsce wypoczynku powinno być przestrzenią kameralną i prywatną – ulokowaną z dala od wzroku sąsiadów i przechodniów. To w tej części ogrodu spędzisz większość swojego czasu, relaksując się, czytając książkę, rozmawiając z przyjaciółmi lub jedząc wspólne śniadanie z rodziną. W tym celu warto rozważyć takie alimenty jak wspomniana już altana, parasole ogrodowe czy pergole.
Oprócz klasycznego stołu i krzeseł, niezwykle popularne stają się pufy ogrodowe, hamaki i leżaki, które sprzyjają popołudniowej drzemce. Wybierając każdy z tych elementów pamiętaj, że meble ogrodowe muszą być wytrzymałe na nagłe deszcze i upalne, palące słońce. Aby zapewnić im długotrwałość zaopatrz się w futerały oraz skrzynkę, przeznaczoną na tekstylia.
Zostaw komentarz