dom z kontenerów

Budownictwo modułowe jest coraz bardziej popularne. Zaczynamy powoli zdawać sobie sprawę z tego, że w większości przypadków pozwala nam ono na stworzenie domu o wiele taniej, niż w koszty budowania klasycznych budynków murowanych. A dzisiejsze technologie pozwalają na dostosowanie praktycznie wszystkich materiałów do tego, aby dobrze pełniły funkcje mieszkalne.

Który dom z kontenerów najbardziej Ci się podoba?

Jednym z modułów, które są wykorzystywane do stawiania własnego domu, może być kontener przeznaczony do transportu morskiego.

Tego typu obiekty, są zazwyczaj olbrzymimi „pudełkami” wykonanymi z niezwykle wytrzymałych materiałów, oraz bardzo szczelnych ze względu na to, jaka miała być ich pierwotna funkcja. Samo stosowanie kontenerów, jako pomieszczeń, jest już dosyć dawno wykorzystywane, szczególnie, gdy potrzebujemy pomieszczenia na narzędzia, czy nawet małego garażu lub komórki.

Kontenery takie często zastępują także miejsca mieszkalne dla pracowników na różnego rodzaju budowach itp., pojawiając się w miejscu kiedyś stawianych, standardowych przyczep kempingowych. Ale teraz nadszedł czas by zacząć budować z nich niezwykłe, modernistyczne domy.

Sam kontener jest szkieletem, na którym powstaje obiekt.

Jego wytrzymała konstrukcja, często stalowa utrzyma bezproblemowo całość naszego przyszłego domu. Można tu zastosować pojedynczy kontener, jeżeli ma być tylko miejscem wypoczynkowym, albo połączyć kilka sztuk, tworzą duże powierzchnie mieszkalne. Można je łączyć zarówno w poziomie, jak i zbudować piętrowy domek.

Oczywiście, aby nabrało to sensownej i bezproblemowej, mieszkalnej całości, w ruch muszą pójść wszelakie urządzenia pozwalające na odpowiednie docinanie i wycinanie ścian, zarówno, aby połączyć ze sobą kontenery, jak i w celach montażu okien i drzwi. Przeszklenia także możemy wykonać na całych powierzchniach ścian, aby uzyskać lekkość powstałej konstrukcji.

Dom z kontenerów morskich wcale nie musi na pierwszy rzut oka wyjawiać, w jaki sposób został zbudowany.

Na rynku istnieje wiele różnego rodzaju boazerii zewnętrznych i materiałów elewacyjnych, mogących pokryć metalowe ściany tak, aby wyglądały jak murowane lub po prostu inne budynki modułowe. Dodatkowo zabieg taki wspomoże jego termoizolacyjność. A mówiąc o izolacji. Kontenery, jak wspomniane było wcześniej są zazwyczaj bardzo szczelne, ale metalowa konstrukcja dosyć szybko oddaje ciepło.

Całe szczęście istnieje szereg materiałów, którymi doskonale zaizolujemy ściany, podłogi i sufity. Wśród nich popularne płyty OSB i kartonowo gipsowe, wraz z dodatkiem wełn dociepleniowych, bardzo dobrze zaizolują pomieszczenia tak, aby latem nie było w nich gorąco, a zimą, aby nie tracić ciepła wytwarzanego przez ogrzewanie.

Pojedynczy morski kontener w zależności od jakości i wielkości, kosztuje od 7 do 10 tys. zł. Zazwyczaj posiada on powierzchnię nie mniejszą niż 20m2. Więc nawet cały dom z kontenerów morskich, razem z montażem, izolacjami i podłączeniem mediów, może okazać się dużo tańszy niż budowa domu klasycznego. A ile radości z posiadania czegoś tak niezwykłego.

Zobacz jak wygląda budowa takiego domu: