domy modułowe

Wyobrażasz sobie sytuację, kiedy stwierdzasz, że masz możliwości finansowe do postawienia sobie domu i robisz to w przeciągu kilku miesięcy, a nawet tygodni. Tak, jest to obecnie możliwe i wbrew pozorom nie mówimy tu o altankach czy domkach letniskowych, ale solidnych budynkach, mających służyć nam i następnym pokoleniom przez wiele lat, niezależnie od pory roku. Nowoczesne technologie w branży budowlanej pozwalają na szybkie wybudowanie domów mieszkalnych, z przygotowywanych gotowych elementów. Najbardziej popularne w tej kwestii są techniki budowania domów z bali, domów modułowych i prefabrykowanych – szkieletowych.

Domy z bali, to drewniane budynki na wzór skandynawskich, tradycyjnych konstrukcji.

Obecnie wykonuje się je w bardzo prosty sposób, gdyż na plac budowy dostarczane są drewniane bale, przygotowane już do montażu przez ekipę budowlaną. Całość od początku budowy do prac wykończeniowych w tym tradycyjne kładzenie podłogi oraz więźby dachowej, przy sprawnej ekipie trwa około trzy miesiące. Cena za metr kwadratowy takiego domku waha się w granicach od 1,5 do 3 tysięcy złotych.

Kolejne „szybkie” domy, to budynki prefabrykowane szkieletowe.

Na gotowy, przywieziony z fabryki drewniany lub stalowy szkielet, nakładane są kolejne elementy takie jak ściany itp., wykorzystując do tego celu płyty OSB oraz włóknowo-gipsowe. Ocieplenie wykonywane jest za pomocą wełny mineralnej.

Domy modułowe, to następne ciekawe rozwiązanie dla szybkiego i sprawnego postawienia budynku mieszkalnego w ciągu zaledwie jednego sezonu, lub nawet o wiele krótszym czasie.

szybka budowaJednak tu sprawdzając ceny takiego udogodnienia, upewnijmy się, że patrzymy na moduły całoroczne, gdyż często technologia ta wykorzystywana jest do tworzenia domków stricte letniskowych. Domy modułowe, przypominają nieco układankę. Z fabryki przywożone są gotowe fragmenty. Ba! Jest nawet możliwość, że po wewnętrznej stronie będą one już wykończone w taki sposób, że po ich ustawieniu i montażu nie trzeba przeprowadzać malowania ani montowania stałych elementów wykończeniowych. Domy takie na koniec nie różnią się wizualnie od odmów murowanych.

Jednak wspominając o możliwościach szybkiego budownictwa, należy tez powiedzieć, wprost, że w tej chwili na rynku istnieją także materiały, które pozwalają na budowę domu klasycznymi metodami, ale znacznie ułatwiają i skracają czas pracy. Wśród nich znajdują się choćby pustaki keramzytobetonowe, jak i beton komórkowy, które ułatwiają postawienie ścian, jak i zapewniają wystarczającą izolację cieplną, bez potrzeby dodatkowych metod docieplania. Zamysł budowy szkieletowej, można wykorzystać, do szybszego postawienia ścianek działowych. Zawsze więc przyspieszy to naszą pracę i da szybszą możliwość przeprowadzenia się do własnego, wymarzonego domu.