instalacja odgromowa

Przed nami według prognoz znów burzowe lato, pełne wyładowań atmosferycznych. Takie zjawisko pogodowe, choć nie jest niczym niezwykłym, jest nadal dla nas niebezpieczne, nawet przebywając w domu. Pioruny to nic innego jak wyładowania elektryczne. Dlatego, zanim nadejdą kolejne burzowe dni sprawdź, jak wygląda Twoja instalacja odgromowa i czy zapewnia w razie uderzenia piorunem maksimum bezpieczeństwa dla Twojej rodziny.

Instalacja odgromowa czy zawsze jest obowiązkiem?

To czy powinniśmy ją zamontować, zależy głównie od kilku czynników. Przede wszystkim, konieczność montażu instalacji, dotyczy budynków użyteczności publicznej, a tylko w niektórych przypadkach zabudowań jednorodzinnych. Ale warto zapytać specjalistę o to, czy aby na pewno nie przyda się ona w naszym domu mieszkalnym.instalacje piorunochron

Oto podstawowe założenia, kiedy powinniśmy zamontować odpowiednie instalacje odgromowe w naszym domu i są one wręcz wymagane dla bezpieczeństwa:

  • gdy wysokość budynku jest wyższa niż 15 metrów oraz gdy powierzchnia wynosi 500m2 w zabudowie rozproszonej,
  • gdy do pokrycia dachowego wykorzystane są materiały łatwopalne, takie jak gont drewniany czy strzecha trzcinowa,
  • gdy zabudowanie znajduje się na wolnej przestrzeni, na wzgórzu itp.

Instalacja piorunochronna to przede wszystkim prawidłowo połączone i założone elementy zewnętrzne. Czyli odpowiednie zwody i uziom oraz zabezpieczenia wewnętrzne.

Podczas burzy, wyładowania trafiają w najwyższy punkt naszego domu, mający na celu ich ściągniecie. Jest to tak zwany piorunochron. Fachowo zwane zwodami, elementy piorunochronu mogą być sztuczne lub naturalne. Zwody sztuczne, to przewody metalowe, które mają grubość od 6 mm w górę. Są one mocowane na wszystkich krawędziach dachu. W przypadku łatwopalnych pokryć, na odpowiednich wspornikach blokujących możliwość przejęcia wyładowania. Zwody naturalne, to instalacje znajdujące się w konstrukcji budynku, które bezproblemowo mogą przejąć wyładowanie. Są to wszelkiego rodzaju rynny czy balustrady, które będą się doskonale nadawać do tego celu.

piorunKolejny elementem, jaki powinna posiadać prawidłowa instalacja odgromowa są przewody, po których wyładowanie trafia do uziemienia. Mogą to być zarówno odpowiednie, metalowe linki i druty, jak i elementy konstrukcyjne domu, takie jak słupki żelbetowe. Wytyczne dotyczące tego, jak powinny one wyglądać, znajdują się w odpowiednich przepisach.

Uziom, zwany bardziej popularnie uziemieniem, to ostatni element piorunochronu. W tym miejscu nadwyżka energii z wyładowania jest rozpraszana w podłożu. Jest to najczęściej po prostu metalowa cześć końcowa instalacji, osadzona w ziemi.

burzaDodatkowo montowane są także wewnętrzne zabezpieczenia, mające na celu zredukować wszelakie przepięcia, które przedostały się do sieci. To zabezpieczenie pomaga nie tylko w czasie burzy, ale też ma funkcję ogólnej ochrony przed nieprzewidywanymi skokami napięcia itp. Wewnętrzne zabezpieczenia są wymagane w każdym budynku, znamy je, jako wyłączniki nadprądowe, czyli popularne „korki”.

Pamiętajmy, że brak obowiązku zabezpieczania mniejszych domów np. na osiedlach itp., nie oznacza, że są one niepotrzebne. Instalacje odgromowe chronią zdrowie i życie naszych najbliższych, a także gwarantują bezpieczeństwo dla naszego mienia.