“Jak zostać deweloperem” – gdy nieruchomości są jednym z głównych celów inwestycji, to pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Łatwo jest niestety wpaść w pułapkę pochopnych decyzji. Teoretycznie – owszem, deweloperem może zostać każdy. W Internecie aż roi się od artykułów, które zachęcają do tego, kusząc korzyściami. I rzeczywiście – inwestycje deweloperskie mogą być źródłem istotnych dochodów. Warto poznać wszystkie szczegóły związane z funkcjonowaniem w branży deweloperskiej przed obraniem tej ścieżki zawodowej.

Jak zostać deweloperem – od czego zacząć?

Niezależnie, czy planujesz budowę budynków od podstaw, czy też przebudowy i adaptacje istniejących już nieruchomości, fachowa wiedza jest niezbędna. Jeśli działasz na rynku nieruchomości minimum kilka lat i posiadasz już podstawową wiedzę, zacznij od doszkalania się. A więc – jak zostać deweloperem w praktyce?

Szkolenia deweloperskie zapewniają dużą porcję fachowej wiedzy i podstawowe narzędzia do jej wykorzystania. Jednak to nie wystarczy. By móc świętować sukcesy warto działać z głową, wykorzystując branżową wiedzą. Gra jest warta świeczki, bo zyski z najbardziej udanych inwestycji przerastają niekiedy oczekiwania deweloperów. Jednak konkurencja też jest spora. Zdobądź zatem jak najwięcej informacji o ewentualnych problemach, które możesz napotkać. Fora internetowe, na których deweloperzy dzielą się doświadczeniami i szukają rozwiązań swoich problemów także są kopalnią wiedzy.

Fachowa pomoc prawnika od nieruchomości to kolejny istotny element tej układanki. Podczas inwestycji deweloperskiej liczy się nie tylko przedsiębiorczość i doskonała organizacja. Praktycznie od początku, na każdym kolejnym etapie procesu, wymagane będą szybkie i fachowe działania prawne. Zaczynając od organizacji potrzebnych pozwoleń i dokumentów, po sporządzanie umów czy rozwiązywanie sporów z klientami. Jak wiadomo – nieznajomość prawa szkodzi, a w tej branży może wręcz siać spustoszenie. Dlatego warto zadbać o pomoc prawnika od nieruchomości, który jest na bieżąco z aktualnymi przepisami prawa nieruchomości i zaproponuje najlepsze rozwiązania.

Jakie cechy powinieneś posiadać, jeśli chcesz zostać deweloperem?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak zostać deweloperem, prawdopodobnie nieruchomości leżą w zakresie Twoich zainteresowań. Na początku oceń jednak, jak wiele praktycznej wiedzy na ten temat już posiadasz, oraz jak dużo i szybko będziesz w stanie się nauczyć. Musisz założyć, że wiele formalności z pewnością zaskoczy Cię w trakcie realizowania inwestycji. Często będziesz musiał radzić sobie konkurując z większymi graczami.

Planując rozpoczęcie inwestycji deweloperskich warto posiadać:

  • zdolność adekwatnej analizy stopnia ryzyka i rentowności inwestycji,
  • umiejętność podejmowania szybkich decyzji i priorytetyzacji zadań,
  • sieć kontaktów z branży nieruchomości i łatwość odpowiedniego ich wykorzystywania,
  • umiejętność efektywnego działania pod dużą presją czasu,
  • zdolności interpersonalne – np. wywierania wpływu, rozwiązywania problemów,
  • zespół specjalistów – w tym architekta, prawnika do nieruchomości oraz geodetę.

Sukces w branży deweloperskiej to wypadkowa wielu czynników. Rozsądek, rzetelne przygotowanie oraz umiejętność znajdowania okazji inwestycyjnych z pewnością ułatwią wejście w branżę deweloperską.