
Kategoria urządzeń domowych jest niezwykle szeroka. Obejmuje ona bowiem zarówno modele niskobudżetowe, jak i wydajne centra multimedialnej rozrywki. Dziś postaramy się znaleźć laptopy uniwersalne.
Pod lupę zostały przez nas wzięte dwa modele: Asus P2530 oraz Lenovo B51-80. Różnią się między sobą przede wszystkim zastosowanymi podzespołami oraz ceną. Pierwszy z nich kosztuje od 3000 do 4000 złotych, natomiast drugi około 2500 złotych (mowa o najmocniejszej konfiguracji). Który z nich okaże się wart naszej uwagi?
Na co możemy liczyć?
Pod względem wykorzystywanych procesorów, oba urządzenia nie różnią się wcale. W ich najmocniejszych wersjach znajdziemy bowiem układ Intel Core i7-6500U, który został wyposażony w dwa rdzenie fizyczne obsługujące maksymalnie cztery wątki. Charakteryzuje się on przyzwoitymi osiągami przy utrzymaniu poboru mocy na niskim poziomie (wskaźnik TDP wynosi zaledwie 15 W). Dla poszukujących oszczędności, producenci przygotowali również wersje z nieco słabszymi procesorami – najczęściej spotykane są układy i5-6200U oraz i3-6100U.
Pierwsze różnice dostrzeżemy podczas analizy wykorzystywanych kart graficznych. Oba laptopy, oprócz jednostek zintegrowanych, posiadają karty dedykowane. Asus P2530 dział na modelu Nvidia GeForce 920M z 2 GB pamięci, a urządzenie Lenovo na AMD Radeon R5 M330, również z 2 GB pamięci (sprzedawane są również konfiguracje z jednostką z 1 GB pamięci). Na nieco więcej pozwoli nam karta Nvidii. Bez problemu poradzi sobie ona ze standardowym pakietem programów graficznych i z niewymagającymi grami komputerowymi, takimi jak chociażby World of Warhips, FIFA 15, The Sims 4 czy chociażby F1 2014.
Lenovo B51-80 okazał się słabszy również w segmencie związanym z wykorzystywaną pamięcią. Oba laptopy mogą obsłużyć maksymalnie 16 GB RAM, jednak w przypadku Asusa będzie to pamięć typu DDR4-2133 – laptop Lenovo korzysta natomiast z wolniejszej pamięci DDR3L-1600. Warto podkreślić również fakt, że Asus P2530 sprzedawany jest w wersji z dyskiem HDD (do 1 TB) lub SSD (do 256 GB). W przypadku Lenovo B51-80, poza urządzeniem typu HDD, liczyć możemy wyłącznie na hybrydę (SSHD) o maksymalnej pojemności 1 TB.
Jeżeli chodzi o matrycę, oba laptopy sprzedawane są w konfiguracjach, które są w stanie obsłużyć rozdzielczość Full HD (1920×1080). Ostateczna decyzja uzależniona będzie więc od zadań, jakie urządzenie ma spełniać. Asus P2530 przystosowany został zarówno do pracy biurowej, jak i multimedialnej. Dzięki wykorzystaniu przyzwoitej karty graficznej, możemy go wykorzystać także do obsługi niektórych gier komputerowych.
Niektórych odstraszyć może jednak stosunkowo wysoka cena. Wydatek 4000 złotych jest naprawdę poważny, dlatego wszyscy ci, którzy szukają wyłącznie sprawnego urządzenia domowego, które posłuży im głównie do obsługi oprogramowania biurowego, przeglądania zasobów internetowych, oglądania filmów i słuchania muzyki, zapewne skuszą się na Lenovo B51-80. W swej najmocniejszej konfiguracji kosztuje on bowiem o 1500 złotych mniej.
Zostaw komentarz