Bez części przedmiotów spotykanych w większości kuchni moglibyśmy się spokojnie obejść. Istnieją jednak praktyczne narzędzia, które znacząco ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Skupimy się właśnie na tych drugich.

Niektóre gadżety w naszych kuchniach są ciekawym dodatkiem, które ma określone zastosowanie. Korzystamy z nich rzadko, a najczęściej jak nam się przypomni. Choć suszarka do sałaty jest przydatnym narzędziem, to nie zawsze z niej korzystamy, a dla kogoś może wydawać się po prostu zbędna. Inaczej wygląda sprawa suszarki do naczyń. Jest to przydatne wyposażenie, które warto mieć pod ręką. Nawet jeśli w domu jest zmywarka, to czasami chcemy coś opłukać, a nie zawsze od razu wytrzemy kubek czy pojedynczy sztuciec. Sprawdźmy więc, jakie wyposażenie będzie praktyczne i warto je mieć, a jakie jest po prostu ciekawym dodatkiem.

Suszarka do naczyń

Suszarki do naczyń nazywane są także ociekaczami, gdyż pozostawione na nich mokre przedmioty ociekają z wody. Istnieją wersje plastikowe i stalowe. Dostępność wielu modeli pozwala na wybór wariantu o optymalnych dla nas wymiarach. Niektóre suszarki wykonane ze stali nierdzewnej. Ciekawym rozwiązaniem są wyjmowane element, co pozwala na dostosowanie konkretnych sekcji do naszych potrzeb. Potrzeba więcej miejsca na talerze? Proste, poszerzasz tę przestrzeń. Całość powinna być stabilna. Odpowiadają za to gumowe nakładki na nóżki. Zapobiegną przypadkowemu przemieszczaniu się po blacie. Z kolei łatwo dostępna tacka na skropliny pozwala na sprawne pozbycie się odprowadzonej wody. Suszarki montuje się również w szafkach, ale wariant wolnostojący może być dodatkiem lub alternatywą dla takiego rozwiązania.

Nóż do pizzy

Smakosze pizzy, ale nie tylko używają noża do pizzy, aby ją pokroić. Czy nie można tego zrobić zwykłym nożem? Owszem, jest to możliwe. Jednak przyrządzając ulubioną wersję pizzy w domu, chcemy poczuć się jak profesjonaliści. W końcu nóż okrągły do pizzy nie zajmuje wiele miejsca, ale od czasu do czasu się przyda. Pewnie szybciej wybierzemy ten wariant niż nożyce choćby do pizzy. Może to niektórych zdziwi, ale istnieje takie narzędzie. Mimo wszystko część z nas może stwierdzić, że jest to zbędny gadżet. Ktoś, kto pracuje nad udoskonaleniem swojej receptury na najlepszą pizzę, doceni taki nóż lub nożyczki. Czy jest to potrzebny przedmiot w naszej kuchni? Z pewnością nie, ale jest praktyczny i sprawdzi się w krojeniu ciasta. Warto więc go mieć w kuchennej szufladzie.

Podstawki pod gorące naczynia

Przygotowując posiłki, zdarza się, że w całym zamieszaniu brakuje nam miejsca, gdzie możemy postawić gorący garnek lub patelnię. Nie zawsze płyta grzewcza jest wolna, a tak rozgrzane naczynie w bezpośrednim kontakcie z meblami, najpewniej je uszkodzi. Dlatego w kuchni warto mieć podstawki na gorące naczynia. Przybierają one różne kształty i rozmiary, od standardowych do niekonwencjonalnych, przypominających np. robota. W ten sposób znajdziemy coś na duże naczynie żaroodporne, ale też na mały garnek, w którym gotujemy warzywa dla dziecka. Znów jest to dodatek, bez którego spokojnie się obejdziemy, ale mając go w kuchni pod ręką, korzystamy z niego przy różnych okazjach.

Wyposażenie kuchni w dodatkowe przyrządy, to zadanie, które praktykujemy latami. W końcu rzadko urządzamy całą kuchnię od zera, gdzie musielibyśmy pamiętać o najdrobniejszych szczegółach. Najczęściej jest to proces, który trwa latami. Wymiana pojedynczych elementów następuje często pod wpływem chwili np. podczas zakupów. Pojawiają się więc w naszych domach przedmioty, których nigdy nie używamy, ale też takie, z których korzystamy sporadycznie, a nawet codziennie. Jednym z tych ostatnich jest suszarka do naczyń, ale już z noża do pizzy możemy korzystać okazjonalnie. Mimo wszystko warto mieć oba te przydatne przyrządy.