wybór kolorów

Ogromny rozwój branży wykończeniowej na przełomie ostatnich kilkunastu lat, zmusił producentów do poszerzania swoich ofert i proponowania klientom, największego możliwego wyboru i nie tylko. Pamiętacie czasy, kiedy zazwyczaj wszystkie ściany malowało się na biało? Całe szczęście, ten okres mamy już za nami i teraz każdy remont czy zmiana wnętrza, to nieograniczony niczym, poza wyobraźnią wybór kolorów.

Ale jak dobrać odpowiednie kolory do naszego wymarzonego wnętrza. Tutaj mogą pomóc odpowiednie narzędzia, które możemy odnaleźć w Internecie, jak i wiedza na temat oddziaływania barw na nasze nastroje. Zacznijmy, więc od stron poświęconych paletom kolorów.

Narzędzia online ułatwiające dobór kolorów ścian.

Mając wybrany dany kolor, lub poszukując TEGO odcienia, możemy posiłkować się narzędziem, jakim jest Adobe Kuler. Możemy odnaleźć w nim kolor, który podbije nasze serce oraz dobrać inny, który będzie się nim idealnie komponował. Nie masz poczucia, że dasz radę samemu odnaleźć idealną kompozycję? Możesz skorzystać z gotowych palet, przygotowanych przez użytkowników.

Jeżeli zachwycił nas jakiś widok, czy zdjęcie, a może mamy już zakupiony obraz czy fototapetę do naszego pomieszczenia, możemy skorzystać z kolejnych stronek, na których znajdują się narzędzia typu Colourlovers, czy Design Seeds. W aplikacjach tych możemy poprzez wgranie zdjęcia, otrzymać odpowiednią, pasującą do niego paletę, lub też odnaleźć barwy w odpowiednim „klimacie”.

Jeszcze jedna, warte polecenia miejsce to strona Colorspire, stworzona głównie z myślą o grafikach, ale pozwalająca na dokładne wizualizacje kolorystyczne, mające na celu sprawdzenie, czy dane kolory do siebie pasują i czy się nie gryzą, według naszej oceny.

Ogólne założenia kolorów.

Mając już pod ręką przygotowane narzędzia, zanim przystąpimy do pracy, trzeba się zastanowić, czy dany kolor rzeczywiście będzie pasował do pomieszczenia, w aspekcie wzbudzania przez niego różnych odczuć i samopoczucia. Tak, to prawda, że kolory mają na nas niesamowity wpływ, z którego często nie zdajemy sobie sprawy. Oto krótka, ogólna klasyfikacja kolorów, jakie powinny być wykorzystywane w danym wnętrzu,

I tak w kuchni, możemy pomalować ściany na żywe i wiosenne kolory; tu szczególnie ciekawe jest to, że na przykład pomarańczowy zwiększa apetyt. Można też postawić na sterylną kuchnię (podobnie i w łazience), gdzie będzie dominować biel i szarość, w połączeniu ze sprzętem, ze stali nierdzewnej.

W sypialni najlepiej używać kolorów chłodnych jak błękit, fiolet, czy zimny brąz. Takie barwy oferują nam wyciszenie i ułatwią zasypianie. No, chyba że sypialnia ma inny, nieco niegrzeczny główny cel, wtedy możemy postawić na pobudzające zmysły czerwień lub mocny róż.

Pokój dzienny, czy salon, zazwyczaj sprawdza się w barwach słonecznej żółci. Farby w ciemnych kolorach, takich jak purpura, czekolada czy nawet czerń, wyglądają niesamowicie elegancko na ścianach salonu, jednak w ich wypadku należy uważać, aby nie przesadzić. W przeciwnym razie będą wywoływać uczucie zmęczenia. Najlepiej stosować je jako dodatek, do pewnych fragmentów, zamiast malować nimi całą powierzchnię.