Open House to znana z Ameryki technika sprzedaży nieruchomości, która zyskuje coraz więcej zwolenników również w Polsce. Jej główną zaletą jest możliwość szybkiego znalezienia nabywców i sfinalizowanie umowy kupna-sprzedaży. Oczywiście w organizacje „domu otwartego”, zwanego również „drzwiami otwartymi” musi być poparta wiedzą i doświadczeniem, dlatego najlepiej, jeśli zajmuje się tym profesjonalna agencja nieruchomości. Warto zatem zastanowić się jak wygląda ona krok po kroku.

Krok pierwszy: Ustalenie terminu dnia otwartego i ram czasowych

Dzień otwarty dla potencjalnych nabywców nieruchomości musi być ustalony bardzo dokładnie z agencją nieruchomości na podstawie harmonogramu własnego i agencji, a także tego jak wiele do tego czasu chce się wprowadzić poprawek, przeprowadzanego remontu, czy innych ważnych okoliczności. Istotne znaczenie ma to, by w czasie dnia otwartego dom nie wyglądał na zamieszkany i jak najbardziej przestronny. Ważne jest także ustalenie ram czasowych, to znaczy przez ile godzin możliwe będzie oglądanie mieszkania. To ważne dla agencji, która musi ustalić czy dla potencjalnych nabywców będzie organizowane indywidualne oglądanie mieszkania lub domu, np. co godzinę, czy też o jednym czasie zaproszonych zostanie kilka osób zainteresowanych kupnem. Jeśli chętnych na nieruchomość jest bardzo dużo to można zorganizować nie jeden, a kilka dni otwartych. W czasie tego wydarzenia może być obecny właściciel nieruchomości, jednak raczej nie praktykuje się tego w czasie dnia otwartego, a już po złożeniu konkretnych ofert przez zainteresowanych zakupem. Tutaj również zaletą jest to, że można zarobić więcej na sprzedaży, gdyż w atrakcyjnej lokalizacji ceny są windowane i panuje spora rywalizacja pomiędzy potencjalnymi nabywcami. Zanim jednak do tego dojdzie trzeba zadbać o kilka kwestii.

Krok drugi: Zadbanie o odświeżenie mieszkania

Bardzo istotne znaczenie ma odświeżenie mieszkania. Trzeba to zrobić w ramach budżetu, który się posiada. Zaletą nieruchomości w dobrych lokalizacjach jest to, że nawet większy remont czy spora inwestycja może się zwrócić, gdyż zainteresowanie będzie większe, a więc chętni na nieruchomość będą skłonni zapłacić więcej niż wynosi cena wywoławcza. Bezwzględnie należy zadbać o wymianę części sanitariatu, a przynajmniej deski sedesowej, czy też akcesoriów łazienkowych, warto wymienić tapicerkę, jeśli meble są wliczone w cenę i są podniszczone, bądź zakupić narzuty. Warto zainwestować również w rośliny. Przed dniem otwartym bezwzględnie trzeba wysprzątać mieszkanie, najlepiej każdy kąt. Istotne znaczenie ma również schowanie wszystkich rzeczy osobistych. Usunięcie ramek ze zdjęciami, gdyż odwiedzający mieszkanie lub dom potencjalni kupujący nie mogą czuć się jak intruzi.

Krok trzeci: Triki stosowane przez agenta zwiększą szansę na sprzedaż

Jeśli dom jest wysprzątany i odświeżony przed „godziną zero” do akcji wkracza agent nieruchomości. Każdy specjalista do spraw sprzedaży ma swoje sprawdzone triki. Dla jednych jest to rozświetlenie pomieszczeń, czy dodanie akcentów takich jak zapachowe świece, oczywiście niezapalone ze względów bezpieczeństwa. Świeżo cięte kwiaty wprowadzają wrażenie sielskości, podobnie jak zapach pieczonego chleba. Na kuchennym blacie najczęściej kładzie się świeże owoce, a także przygotowuje szampana dla potencjalnych nabywców.

Krok czwarty: obecność agenta na spotkaniu i zaprezentowanie oferty w możliwie najlepszy sposób

Oczywiście agencja pośrednictwa nieruchomości, która wysyła swojego pracownika do zorganizowania dnia otwartego powierza mu prezentację mieszkania przez cały okres trwania tego wydarzenia. Agent nieruchomości musi jak najlepiej zareklamować ją potencjalnym nabywcom. W tym celu przygotowuje ulotki, albo bardziej eleganckie broszury zawierające zdjęcia i opis nieruchomości, a także najważniejsze zalety zarówno jej, jak i okolicy w której się znajduje. Agent nieruchomości musi być przygotowany na każde pytanie potencjalnych nabywców, dlatego wcześniej sam musi dokładnie obejrzeć mieszkanie i na podstawie swojego doświadczenia stwierdzić, o co mogą pytać, aby dobrze się przygotować, a w razie konieczności jeszcze przed tym wydarzeniem skonsultować się z właścicielem nieruchomości.

Organizacja „domu otwartego” to doskonały i nowoczesny sposób na szybką sprzedaż nieruchomości. W tym celu dobrze jest znaleźć sprawdzoną i doświadczoną agencję nieruchomości, aby wydarzenie zorganizowane było w sposób profesjonalny, a jego rezultat był satysfakcjonujący.