
Jednym z najważniejszych elementów domu, jest dach. To on chroni nas i cały budynek, przed warunkami atmosferycznymi, a także ma istotny wpływ na ogólny wygląd i bezpieczeństwo domu. Najczęściej jest widziany z daleka, pełni też funkcję dekoracyjną. Istnieją różne pokrycia dachowe, które nadają budynkowi charakterystyczne właściwości. Dla tych mniej obeznanych ilość ta może okazać się zaskakująca.
W tym artykule przedstawimy możliwości, jakie daje nam współczesna branża budowlana w kwestii pokryć dachowych.
Pokrycia dachowe – Dachówki:
Najpopularniejsze są klasyczne dachówki ceramiczne. Wytwarzane są one z gliny, nie są im straszne zmiany temperatury, dają się łatwo ułożyć nawet na dachach o nietypowym kształcie. W przypadku uszkodzenia wymieniamy po prostu zniszczoną dachówkę lub fragment, bez większych kosztów. Samo pokrycie jest dosyć ciężkie, także wymaga wytrzymałej więźby. Wśród dachówek ceramicznych wyróżnia się karpiówki, holenderki i zakładkowe. Występują w wielu kolorach, barwione w masie, jak i odpowiednim szkliwem.
Kolejne to dachówki cementowe, wykonane z piasku, wody i cementu. Maja doskonała trwałość i jakość. Barwione na takie sposoby jak dachówki ceramiczne. I podobnie jak one są ciężkim pokryciem.
Dachówki bitumiczne to kolejny rodzaj dachówek, które do złudzenia mogą przypominać tradycyjne dachówki ceramiczne. Są zrobione z włókna szklanego lub celulozowego, a następnie pokrywane dwustronnie masą asfaltową i posypką mineralną. Mają bardzo dużą trwałość i są odporne na wiele czynników środowiskowych i atmosferycznych. Natomiast w przeciwieństwie do wyżej wymienionych materiałów są pokryciem lekkim. Standardowo występują w wielu kolorach i są dosyć tanie.
Pokrycia dachowe – Blachodachówki:
Pokrycia dachowe z blachy znane, jako blachodachówki, to dosyć duży wybór różnego rodzaju rozwiązań. Kiedyś stosowano w tym celu blachę płaską, z różnego rodzaju stopów, obecnie blachodachówki to blachy profilowane, powlekane odpowiednimi warstwami ochronnymi, posiadające rdzeń stalowy lub aluminiowy. Praktycznie nieograniczone kolorystycznie, o bardzo długiej trwałości (nawet do 300 lat). Występują w formie dachówkowej, falistej i fałdowanej.
Płyty wielkowymiarowe, w tym bitumiczne, włóknisto-cementowe (zarówno płaskie, jak i profilowane), oraz z tworzyw sztucznych. Należą do kategorii pokryć dachowych lekkich. Posiadają dużą kolorystykę do wyboru, ale najlepiej sprawdzają się do dachów o prostym kształcie, płaskich, lub wiat.
Masy bezspoinowe
To kolejna ciekawa technologia, przeznaczona znów do dachów płaskich. Układa się je na różnego rodzaju powierzchniach, w zależności od zaleceń producenta. Tworzą one bezspoinową, a tym samym niesamowicie szczelną i elastyczną powłokę.
Nadal można także gdzieniegdzie odnaleźć papy i folie, aczkolwiek powoli wychodzą one z użytku.
Pokrycia dachowe Klasyczne i Eko:
Gonty z drewna
Pochodzą z takich drzew jak sosna, świerk czy jodła, raczej stosowane w przypadku zabytkowych budowli, lub na domkach letniskowych. Plusem jest to, że mogą być doskonale układane nawet na najbardziej skomplikowanych kształtach zadaszenia.
Zadaszenia z naturalnego łupka
Głównie z miki, to ciekawe rozwiązanie przy dachach o bardzo skomplikowanych kształtach. Niezwykle wytrzymałe i niepalne. Niestety mocno ograniczone kolorystycznie.
Strzecha
Tak dokładnie! Zadaszenie z trzciny i słomy, na nowo powraca. Okazuje się być niezwykle efektywne, ciepłe i niesamowicie szczelne. Staje się ponownym odkryciem ostatnich sezonów. Jest to rodzaj dosyć ciężkiego pokrycia, dlatego wymaga solidnej więźby.
Dachy zielone, czyli trawnik na dachu ;).
Pokrycie dachowe tego typu stosuje się na dachach płaskich, ewentualnie o małym nachyleniu. Jest to bardzo ciężki rodzaj pokrycia dachu, więc wymaga podłoża betonowego, a ze względu na specyfikę mocnej izolacji przed wodą.
To, jaki dach wybierzemy, zależy od dostępności danego materiału, możliwości położenia konkretnego pokrycia ze względu na kształt dachu oraz jego poziom, jak i tego, na co nas stać. Jeżeli możemy pozwolić sobie na zakup droższych materiałów, zazwyczaj są one warte swojej ceny. Dzięki nim dach przetrwa przez wiele lat i może spokojnie służyć przyszłym pokoleniom.
Nowoczesne metody pokryć dachowych, gwarantują bezpieczeństwo, oszczędność związaną z niską przepuszczalnością cieplną i szeroką gamę możliwości przeprowadzenia późniejszej renowacji.
Ciekawe. Nie wiedziałam, że strzecha wróciła do łask i znowu można używać jej jako pokrycie dachowe. Ja natomiast w swoim nowo pobudowanym domu zdecydowałam się na dachówkę ceramiczną. Na początku nie byłam do końca przekonana ze względu na jej koszt, jednak fachowcy z firmy SAFANÓW i S-KA S.J przekonali mnie merytorycznymi argumentami i bardzo się cieszę, bo dach wygląda naprawdę okazale. Firma ta zajęła się również montażem blachodachówki. Z powierzonego im zadania wywiązała się naprawę znakomicie.
Znakomity artykuł. Przeczytałem go jednym tchem. Pozdrawiam