przydomowa oczyszczalnia ścieków

Coraz częściej ważnym aspektem planowania naszego przyszłego życia, jest nie tylko dbanie o siebie i najbliższych, ale także ochrona otoczenia. To, co my dajemy środowisku, zawsze prędzej czy później do nas wróci. Warto więc aby nie były to rzeczy, których powrotu nie chcemy. Jednym z dobrych rozwiązań może być przydomowa oczyszczalnia ścieków. Dzięki temu nie tylko rozwiązujemy własne problemy z nieczystościami powstałymi w naszym domu, ale także doskonale wpasowujemy się w ekologiczne trendy.

Co nam daje wybudowanie przydomowej oczyszczalni?

oczyszczalnia ściekówDbamy o środowisko, pozwalając na bezpieczne, biologiczne rozkładanie się zanieczyszczeń. Przedostają się one do środowiska dopiero w stanie nieszkodliwym. Tym samym gwarantujemy bezpieczeństwo korzystania z pobliskich zbiorników wodnych i gleby.

Jest to także o wiele mniej absorbująca opcja, w porównaniu do szamba. Nie wymaga ona systematycznych działań w obrębie musu pozbywania się zanieczyszczeń. Nie wymaga też konserwacji. Problemem na początek może być cena, która jest wyższa, niż ma to miejsce w przypadku szamba, ale już po kilku latach, całość ta zwróci się z nawiązką.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Kiedy przydomowa oczyszczalnia ścieków nie może być zbudowana?

To doskonałe, łatwe i tanie w eksploatacji, a na pewno doskonałe zastępstwo dla szamba. Niestety nie może być zbudowane, kiedy i jak tylko nam się podoba. Istnieje szereg różnego rodzaju ograniczeń i nakazów, które muszą być przez nas uwzględnione zanim przystąpimy do realizacji planu jej budowy.

Przede wszystkim, jeżeli mieszkamy na terenie gdzie funkcjonuje sieć kanalizacyjna, mamy obowiązek przyłączenia się do niej. Jedyny wyjątek jest wtedy, gdy nasza przydomowa oczyszczalnia ścieków została wybudowana przed jej powstaniem. Do tego nawet, jeżeli nie ma sieci wodociągowej, możliwość wybudowania przydomowej oczyszczalni jest nadal ograniczona zapisami miejscowymi, z zakresu ochrony środowiska i planu zagospodarowania przestrzennego.

Gdy powyższe warunki są spełnione, należy wystąpić z wnioskiem lub zgłosić planowane wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków.

przydomowa oczyszczalnia sciekow dwa domyPozwolenia potrzebujemy, gdy zamierzamy wybudować oczyszczalnię o wydajności powyżej 7,5 m3/dobę. W przypadku mniejszej, wystarczy tylko zgłoszenie.

Po odczekaniu ustawowych 30 dni, które urzędy mają zagwarantowane na udzielenie odpowiedzi odmownej, możemy przystąpić do realizacji projektu. Tu ważna jest też informacja, że do odprowadzania nie większej ilości niż 5 m3/dobę oczyszczonych ścieków do wód lub gruntów, nie jest nam potrzebne pozwolenie wodnoprawne.

A jak się zabrać za budowę przydomowej oczyszczalni?

Najlepiej przy pomocy doświadczonej firmy, która oferuje kompleksowe usługi od projektu, po wybudowanie przydomowej oczyszczalni. W ten sposób będziemy mieli pewność, że wszystko wykonane jest za pomocą części, które powinny być w tym celu użyte i dobrane najbardziej optymalnie do naszych potrzeb.

Sam etap budowy najlepiej zaplanować na okres od wiosny do jesieni. Chodzi o to, by zmniejszyć prawdopodobieństwo problemów powstałych w skutek działań klimatycznych.

Źródło grafiki: www.ekohouse-oczyszczalnie.pl