Zdjęcia pomagają utrwalić ulotne chwile. Dzięki fotografiom ciekawe i wzruszające wydarzenia wspominać można bez problemu nawet po latach. Dodatkowo zdjęcia w ramkach to doskonały element dekoracyjny, który może się stać podstawą aranżacji niemal wszystkich pomieszczeń.


1. Dlaczego warto oprawić i wyeksponować zdjęcia?
2. Ramki na zdjęcia — czym się kierować przy wyborze?
3. Jak dobrać rozmiar ramki do zdjęcia?
4. Ramki drewniane i aluminiowe, czyli klasyka kontra nowoczesność
5. Ramki na zdjęcia a stylizacja pomieszczenia
6. Jak powiesić zdjęcia na ścianie, aby stworzyć unikatową kompozycję?

Dlaczego warto oprawić i wyeksponować zdjęcia?

Współcześnie zdjęcia towarzyszą ludziom niemal w każdym momencie. Utrwalane są zarówno ważne wydarzenia i imprezy, jak i codzienne, ulotne chwile. Dodatkowo zmieniła się forma prezentacji fotografii. Coraz częściej zdjęcia udostępnia się głównie w formie online. Jednak popularność nowych technologii nie oznacza, że to najlepszy sposób na ich prezentacje. Równie dobrym pomysłem jest wywołanie oraz oprawienie zdjęć w ramki. Dzięki takiemu sposobowi ich ekspozycji zdjęcia będą zawsze blisko i będą często przypominać o miłych chwilach. Dodatkowo fotografie nie przepadną, co może zdarzyć się w przypadku zdjęć umieszczonych w sieci czy na urządzeniach przenośnych. Oprawione zdjęcia to również doskonały sposób na dodanie wnętrzom przytulności i zbudowanie przyjaznej, rodzinnej atmosfery, która zachęca do spędzania w nich czasu.

Ramki na zdjęcia — czym się kierować przy wyborze?

Na rynku dostępnych jest wielu różnych modeli ramek, a ich dobór zależy od osobistych preferencji, a przede wszystkim fotografii. Kluczowy przy wyborze oprawy jest dopasowanie jej do wielkości zdjęcia, a także jego kształtu. Dodatkowo ważna jest aranżacja wnętrza. Ramki dopasować warto do stylu pomieszczenia. Na rynku dostępne są modele wykonane z plastiku, PCV, polistyrenu, a także drewna oraz metalu. Znaleźć można również ramki na zdjęcia zrobione z materiału stylizowanego na drewno. Ramki na zdjęcia różnią się od siebie również sposobem montażu oraz ekspozycji. Zdecydować się można zarówno na modele stojące, jak i wieszane na ścianach. Różnorodność dostępnych modeli pozwala na dobranie ramki odpowiedniej do pomieszczeń w różnych stylach.

Jak dobrać rozmiar ramki do zdjęcia?

Jednym z najważniejszych elementów przy ekspozycji zdjęć w ramkach jest dopasowanie wielkości zdjęcia do obramowania. Fotografia nie powinna być ani zbyt duża, ani zbyt mała. Nie może być także takiej samej wielkości jak ramka. W takim przypadku ujęcie zostanie zniekształcone, a niektóre elementy zdjęcia zakryte przez obramowania. W przypadku zbyt małych zdjęć ramka będzie natomiast niepełna, a całość nie będzie prezentować się estetycznie. Najbezpieczniejszym rozwiązanie jest wybór zdjęcie kilka centymetrów mniejszego od ramki. Dzięki temu cała ekspozycja będzie zaprezentowana w całej okazałości, a całość wyglądać będzie prezentować się atrakcyjnie.

Ramki drewniane i aluminiowe, czyli klasyka kontra nowoczesność

Drewniana ramka w białym kolorze doskonale sprawdzi się we wnętrzach minimalistycznych. Do pomieszczeń urządzonych w klasycznym stylu warto dopasować ramki z naturalnych materiałów i w stonowanych kolorach. Ramki drewniane niebarwione lub wykonane z materiałów stylizowanych na surowe drewno doskonale sprawdzą się natomiast we wnętrzach w stylu boho, lub rustykalnych.
Ciekawą opcją są również ramki aluminiowe, które dodają aranżacji odrobiny nowoczesności. Innym rozwiązaniem są natomiast ramki wykonane z tworzyw sztucznych. Ich zaletą jest przede wszystkim duża różnorodność kolorystyczna, dzięki czemu barwę dodatku dopasować można do aranżacji różnego typu. Na rynku dostępne są również ramki zdobione ornamentami, które urozmaicą stonowane wnętrze, a także sprawdzą się w pomieszczeniach w stylu orientalnym.

Ramki na zdjęcia a stylizacja pomieszczenia

Zdjęcia oprawione w ramki prezentować się będą dobrze niemal w każdym pomieszczeniu. Fotografię warto wyeksponować zarówno w pokoju dziennym, jak i sypialni czy przedpokoju. Ramki na zdjęcia są wspaniałym dodatkiem do niewielkich pomieszczeń i pomagają stworzyć w każdym miejscu wyjątkową atmosferę.
Ciekawym pomysłem są również fotografie umieszczone na ścianie wzdłuż schodów. Taki sposób ekspozycji pozwoli stworzyć galerię zdjęć rodzinnych, która przywoływać będzie dobre wspomnienia wiele razy w ciągu dnia.

Jak powiesić zdjęcia na ścianie, aby stworzyć unikatową kompozycję?

W stworzeniu ciekawej kompozycji pomoże multiramka. Ramka złożona z kilku okienek, najczęściej różnej wielkości, ułatwia skomponowanie interesującego zbioru zdjęć na ścianie. Inną opcją jest samodzielne zestawienie różnego typu ramek i zdjęć. W takim przypadku przyda się odrobina kreatywności, która pozwoli stworzyć niepowtarzalne kompozycje. Warto wybrać ramki o różnych wielkościach oraz kolorach. Dodatkowo mogą być wykonane z różnych materiałów, dzięki czemu kompozycja stanie się bardziej eklektyczna i oryginalna. Aby dodatkowo urozmaici domową galerię, ramki na zdjęcia zamontować można pionowo oraz poziomo.