Projekty domów

Decydując się na budowę domu, posiadając już działkę budowlaną pozostaje jeszcze kwestia odpowiedniego projektu budynku, który będzie spełniał wymogi architektoniczne, zarówno administracyjne, jak i przede wszystkim nasze! Do wyboru mamy zarówno wynajem architekta, który stworzy projekt akceptowalny urzędowo, na podstawie naszych marzeń, jak i zakup gotowego projektu z bazy, a jest wśród nich ogromny wybór. Jakie czekają nas w związku z tym różnice, zależące od tego, na co się zdecydujemy?

Gotowe projekty domów.

Na pewno jest to ułatwienie dla osób, które nie mają szczególnej wizji, jak ma wyglądać ich przyszły, dom, lub mają mgliste pojęcie, co projekt powinien zawierać. Gotowe rozwiązanie to komplet wszystkich potrzebnych informacji, dokumentów i spełnionych wymagań, o których przeciętny człowiek nie wie, a które w takim wypadku dostajemy od ręki. Wybór projektów na rynku jest przeogromny, co pozwala na mimo wszystko pewną możliwość unikatowości detali. Jednocześnie, możemy mieć także opcje zobaczenia gotowego, wykonanego już na podstawie danego projektu budynku, oraz zapoznania się z opinią o jego funkcjonalności. Często gotowe projekty posiadają także wizualizacje graficzne zachęcające do kupna, a jednocześnie pozwalające na lepsze wyobrażenie sobie naszego przyszłego gniazdka.

Co może przemawiać za tym, aby jednak nie decydować się na gotowy projekt domu? Najczęściej wymienia się brak unikatowości, oraz zarzut, że większość to projekty idące za modą, a niekoniecznie wpasowujące się w wymaganą funkcjonalność. Wymienia się też brak możliwości zmian, które to robią z niego projekt indywidualny. Musimy więc godzić się na taki a nie inny rozkład pomieszczeń, czy wygląd. Dodatkowo w momencie, kiedy jakieś pomieszczenie, czy rozwiązanie nie okaże się dla nas odpowiednie i nie będzie spełniać naszych oczekiwań, nie możemy tego nikomu zarzucić czy składać reklamacji. Sami wybraliśmy.

Gotowe projekty domów, są stworzone na potrzeby najpopularniejszych rodzajów działek. Jeżeli posiadamy nietypowy teren, znalezienie takiego projektu może być problematyczne.

Projekty domów na zamówienie.

projektTu mamy możliwość zatrudnienia w celu wykonania projektu architekta, który będzie z nami współpracował. Możemy przejrzeć kilka różnych ofert i wybrać osobę zarówno z doświadczeniem, jak i taką, której projekty są zbliżone do naszych gustów. Projekt domu na zamówienie, może być super rozwiązaniem w przypadku posiadania działki o nietypowym kształcie, mało popularnym zapotrzebowaniu na ilość, kształt lub rozmiar pomieszczeń, jak i gdy chcemy wdrożyć różnego rodzaju nowe, czy nawet testowe rozwiązania. Możemy przemyśleć kolejne etapy, stale współpracując z architektem tak, aby móc ewentualnie zmienić pomniejsze koncepcje w trakcie jego tworzenia.

Wadami wykonania indywidualnych projektów domów, na pewno są koszty, zazwyczaj wielokrotnie przewyższające ceny gotowych projektów. Można też trafić na niepoważnego, lub mało doświadczonego architekta, który będzie musiał stale poprawiać błędy. No i oczywiście czas, potrzebny na jego wykonanie, będzie o wiele dłuższy niż prosty zakup.

 

Zazwyczaj gotowe projekty, sprzedawane z baz projektowych, są znacznie tańsze niż wykonywane na nasze indywidualne zamówienie. Trzeba więc przeanalizować czy nasze wymagania są tak dokładnie sprecyzowane, że będzie niemożliwy zakup gotowego projektu który by je uwzględniał. Jeżeli nie, albo przemyślmy wymagania, albo przygotujmy się na znacznie większą cenę. Kupując gotowy projekt, mamy go niemalże od ręki, w przeciwieństwie do zlecenia jego wykonania architektowi, który będzie potrzebował czasu na jego stworzenie, z uwzględnieniem wszystkich niuansów i naszych wytycznych.